Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miliardář varuje: Brzy přijde ekonomická katastrofa

Miliardář varuje: Brzy přijde ekonomická katastrofa

Foto: Grafton

Texaský miliardář Ross Perot varuje před "ekonomickou rakovinou", která podle jeho názoru tiká ve Spojených státech. Podle bývalého prezidentského kandidáta je alarmující především nekontrolovaný nárůst státního dluhu. Americké hospodářství se tak nachází na pomyslném okraji útesu. Informuje server USA Today.

Perot v roce 1992 neúspěšně kandidoval na post amerického prezidenta. Ačkoliv neměl podporu ani jedné z velkých stran, demokratů a republikánů, získal úctyhodných 19% hlasů. Již tehdy ve své kampani varoval před nárůstem státního zadlužení. To přitom dosahovalo "pouhých" 4 bilionů dolarů. V dnešních dnech je čtyřnásobné.Miliardář se nyní nechal slyšet, že aktuální prezidentští kandidáti, současný prezident Barack Obama a jeho vyzyvatel Mitt Romney, nenabízí žádný plán, jak problém řešit. První prosazuje zvýšit zadlužení vyššími dotacemi do skomírající ekonomiky, druhý hodlá snížit daně a podvázat tak příjmy federální vlády. "Nacházíme se na pokraji útesu. Pokud problém nezačneme rychle řešit, naše děti a vnoučata čeká ekonomická katastrofa", říká Perot. Dodává, že na problém upozorňoval před 20 lety, ale nebyl brán vážně. Muž tak cítí jisté zadostiučinění, ačkoliv z něj údajně není šťastný. Otázkou zůstává, zda samotný Perot nabízí konstruktivní řešení. Ve své kampani například silně prosazoval obchodní protekcionismus.

Témata:  USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.