Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSZ má nesrovnalosti v účetní uzávěrce za 694,7 milionu

ČSSZ má nesrovnalosti v účetní uzávěrce za 694,7 milionu

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Nesrovnalosti ve výši 694,7 milionu korun odhalila kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v účetní uzávěrce České správy sociálního zabezpečení. Kontroloři kromě toho zjistili mnohá porušení zákoníku práce.

Nejvyšší kontrolní úřad se při kontrole zaměřil i na mzdové náklady a výdaje ČSSZ. Zjistil, že někteří její zaměstnanci byli v loňském roce evidováni jako osoby vykonávající podnikatelskou činnost – a to v oborech, kde by mohli zneužít data klientů sociálního systému. Tito lidé navíc neměli pro své podnikání souhlas zaměstnavatele. Tím porušili nejen zákoník práce, ale i pracovní řád ČSSZ.

Kontroloři prověřili 39 zaměstnanců pracujících na ústředí správy. Zjistili, že 15 jich bylo vedeno v systému ARES, který eviduje podnikatelské subjekty v Česku. Šest z nich navíc mělo živnostenské oprávnění podnikat v oborech, které se týkají poskytování finančních služeb, jako je například zprostředkování úvěru nebo poskytování pojištění. U zbylých devíti zaměstnanců šlo o jiné oblasti, například poradenství, zprostředkování obchodu a služeb a podobně. Podle NKÚ existuje riziko, že tito lidé mohli informace, ke kterým měli v systémech ČSSZ přístup, zneužít pro osobní podnikání.

Témata:  účetnictví ČSSZ

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy