Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České PLATY jako v Německu? Ekonomové řekli kdy

České PLATY jako v Německu? Ekonomové řekli kdy

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Myslíte si, že jste v práci nedocenění? Máte pravdu. V Německu by Vás čekala za stejnou práci odměna o stovky procent více. Informuje Blesk.cz.

Důvodem je podle odborníků podíl vlastního kapitálu ve velkých firmách. Naprostá většina patří zahraničním společnostem, které mají v důsledku hlavní slovo při nastavení platové hranice. Vyspělé země takové „potíže“ řešit nemusí a jejich životní úroveň je podstatně vyšší. Dalším kamenem úrazu je neochota většiny Čechů dojíždět za práci nebo dokonce vycestovat za výdělkem do zahraničí. Jen pro srovnání lze uvést příklad pozici vedoucí úseku prodejny. Rozdíl je o celých 372 procent. Naopak personalisté z obou zemí si můžou podat „skoro“ ruce. Propast mezi nimi je jen 28 procent.

Doženeme Německo?

Podle děkana Národohospodářské fakulty VŠE, Miroslava Ševčíka, bychom Němce mohli dohnat za 15 až 20 let. „Pokud si Němci nechají euro, tak je budeme dohánět rychleji, než když se vrátí ke své marce“ tvrdí ekonom. Růst či pokles úrovně českých platů je dán konvergencí. „Donedávna rostly české platy rychleji než německé. Bohužel v posledních třech letech se konvergence zastavila“ doplňuje Markéta Šichtařová. Němce bychom měli podle analytičky Next Finance dohnat v roce 2030 nebo 2035.

Témata:  platy / mzdy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.