Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vládní škrty dohnaly školy do kouta. Zaplatí to rodiče

Vládní škrty dohnaly školy do kouta. Zaplatí to rodiče

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Doba hájení nového ministra školství Fialy (nestr.) skončila. Tedy alespoň pro stínového ministra tohoto resortu Marcela Chládka (ČSSD). V poslední době se na něj valí senátorova kritika a rady. Zatím poslední je apel na zvýšení rozpočtu pro pomůcky.

Podle Chládka vláda školám sebrala celých 80 procent finančních prostředků na učebnice a další pomůcky. Některé školy tak nejsou schopny splnit podmínky dané literou zákona a zajistit pomůcky a učebnice pro prvňáčky. „Například základní škola v Novém Strašecí měla v roce 2006 od státu na pomůcky a učebnice 1 178 930 Kč. V roce 2009 to bylo 625 069 Kč a v roce 2011 již jen 494 560 Kč. Pro letošní rok pak neuvěřitelných 264 795 Kč,“ uvádí Chládek.V praxi tak dochází ke zdražování povinné školní docházky pro rodiče, což rozhodně nenapovídá tomu, že je české základní a střední školství bezplatné. Rodiče již několik let musí školám financovat nákup pomůcek pro výtvarné činnosti, atlasy atd. Některé školy tak sáhli k zakládání rodičovských sdružení, kdy vstup do nich je zpoplatněn. Vybrané peníze pak jdou na financování aktivit školy nebo nákup učebnic. Žák, jehož rodiče nevstoupili do tohoto sdružení, se pak nemusí dostat na určité školní akce v zahraničí apod. Jednou z takových škol, která sáhla k tomuto řešení, je nymburské gymnázium, které vede předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.