Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podezřelé zakázky na životním prostředí

Hejtman Jihočeského kraje a stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola (ČSSD) kritizuje jednání ministerstva životního prostředí, které dle něj „považuje za běžné, že dotace míří do kopas záhadných společností.“

 

Zimola je přesvědčen o tom, že současné složení a kroky ministerstva rezortu více škodí, než prospívá. „Jak se zdá, poslání ochraňovat životní prostředí není pro vedení ministerstva prioritou,“ uvádí Zimola. Ostatně za to je ministerstvo kritizováno i ekologickými organizacemi a odborníky z oboru.

Na ministerstvu je v tuto chvíli více lidí bez potřebné kvalifikace než odborníků. Zimola také kritizuje fakt, že v rámci ministerstva vznikají nová úřednická místa a tím „bobtná“ počet zaměstnanců, míto toho, aby bylo šetřeno a zefektivněna práce.

„Považuji za naprosto nepřijatelné, jak ministerstvo přistupuje ke správě veřejných financí,“ dodává Zimola k informacím, které se poslední dobou dostávají na povrch a to o tom, že dochází k podezřelému nakládání s dotačními prostředky.

Z nich přes jednu třetinu (z 21,5 přes 6 milionů) získaly společnosti s nejasnou majetkovou strukturou. Některé z nich vznikly těsně před uzavřením podávání žádosti, nebo se o nich nedají dohledat žádné informace.

„Nemohu se zbavit dojmu, že tyto společnosti byly účelově založeny a ministerstvo jim netransparentní praktiky posvětilo,“ uvádí Zimola.

Témata:  Ministerstvo životního prostředí

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.