Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Investoři otálejí s nákupem evropských nemovitostí

Investoři otálejí s nákupem evropských nemovitostí

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Souhrnná hodnota komerčních nemovitostí, které v Evropě v prvním čtvrtletí 2012 změnily majitele, je 23,4 miliardy eur (585 mld. Kč), což je mezikvartálně téměř o třetinu méně. V pondělí o tom informovala mezinárodní poradenská společnost DTZ.

Je to zároveň obdobný objem jako ve stejném období loňského roku."Na celoevropské úrovni investiční trh odráží nejistotu, která svírá celou ekonomiku. Očekáváme proto, že v letošním roce investoři nakoupí nemovitosti v nižší než původně předpokládané hodnotě, zhruba 100 miliard eur," konstatovala Magali Marton, ředitelka DTZ CEMEA Research.Ze všech evropských zemí vzrostl v meziročním srovnání investiční trh pouze ve Velké Británii (a to i mezikvartálně), Norsku a v Rusku. V ostatních státech investiční aktivita stagnovala, poklesla nebo v období od ledna do března 2012 nebyla vůbec žádná. Do poslední kategorie spadá vedle České republiky například i Maďarsko nebo Rumunsko."Jak jsme ale předpovídali, větší transakce byly uzavřeny hned v dubnu a v květnu. Další transakce budou následovat," upozornila Magali Marton na nedávné prodeje centrály 4D Centre Kodaňská, Radio Free Europe / Svobodné Evropy nebo administrativní budovy City Green Court Ryan Wray.Výrazné bylo v prvním čtvrtletí zastoupení velkých transakcí. Majitele změnilo například nákupní centrum Galereya v Petrohradě (za 991 mil. eur koupil Morgan Stanley), kancelářská budova Operakvartet v Oslu (cena 633 mil. eur) nebo Zlate Terasy ve Varšavě, které za 475 mil. eur koupilo UniBail Rodamco od ING RED. Aktivní byly v prodejích společnosti (zpravidla developerské) kótované na burze. Využily poptávky po kvalitních nemovitostech lepší kategorie a prodaly některé z největších nemovitostí ze svých portfolií, nezřídka v rámci procesu restrukturalizaci za účelem snížení poměru dluhového financování. Vzhledem k rostoucímu trendu, kdy společnosti stále častěji preferují dluhové financování v poměru 40 procent LTV (loan to value), lze podle firmy očekávat další prodeje během tohoto roku. Zjevné je to i v České republice, kde se některých aktivit zbavují společnosti jako ECM, Orco nebo Red Group (Waltrovka).

Témata:  nemovitosti

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.