Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec Řecka v eurozóně? Státní dluh roste a třetí pokus o vládu ztroskotal

Konec Řecka v eurozóně? Státní dluh roste a třetí pokus o vládu ztroskotal

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokus vůdce řeckých socialistů Evangelose Venizelose o sestavení vlády helénské země ztroskotal. Informuje o tom v pátek agentura AFP.

"Zítra (v sobotu) se chystám informovat prezidenta o svých jednáních. Věřím, že strany, s nimiž jsem jednal, uznají svou odpovědnost," prohlásil v pátek večer Venizelos.Jeho výrok pokládají analytici za doznání neúspěchu.Venizelos se jako třetí řecký politik po nedělních volbách do parlamentu pokoušel složit koalici. Chystanou vládu označoval přívlastky "proevropská" a "rozpočtově odpovědná". Plánoval velkou koalici s konzervativní Národní demokracií.Ve čtvrtek, posílil naděje na novou vládu předseda strany Demokratická levice (DIMAR) Fotis Kuvelis. Po rozhovoru s Venizelosem připustil, že podpoří koalici stran, které budou usilovat o setrvání v eurozóně.DIMAR v nedělních volbách do parlamentu získala 19 poslanců. Hlavní strany, které jsou pro zachování eura a spolupráci s Evropskou unií, tedy Národní demokracie a Panhelénské socialistické hnutí (PASOK), dají dohromady 149 poslanců v třísetčlenném parlamentu. S poslanci za DIMAR by taková vláda měla většinu.Kuvelis však později zchladil optimismus. Oznámil, že do koalice se nezapojí bez krajně levicové strany SYRIZA. "Nebudeme se podílet na vládě, v níž by byly zastoupeny pouze Nová demokracie a PASOK. Měla by do ní vstoupit i SYRIZA," prohlásil.Vůdce SYRIZA Alexis Tsipras je však odpůrcem politiky socialistů i konzervativců, požadavky Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu vůči Řecku označuje za "barbarské". Chce, aby příští řecká vláda vyjednala příznivější podmínky úvěrů.Německá kancléřka Angela Merkelová už dala najevo, že o tom nemůže být řeč.Řecká ústava stanoví, že po třetím neúspěšném pokusu má prezident svolat zástupce všech parlamentních stran a pokusit se je přimět, aby vytvořili vládu národní jednoty.Pokud by i tento pokus selhal, musel by prezident Karolos Papulias vyhlásit předčasné volby. Patrně by byly v červnu.Situace po řeckých volbách vyvolává obavy, že země nebude plnit podmínky půjček a bude nucena opustit klub zemí, kde se platí eurem.Řecko jako první stát Evropské unie nedokázalo splácet dluhy a muselo požádat členy eurozóny a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Celkem má přislíbeno 240 miliard eur (šest bilionů korun).Řecký státní dluh dosáhl 165 procent HDP. Přes rozpočtové škrty narůstá.

Témata:  Řecko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy