Řecku prý mají pomoci nové bankovní poplatky

Vlády zemí eurozóny zvažují jako jednu z variant zapojení soukromých věřitelů do pomoci Řecku zavedení nového poplatku pro banky. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na německý list Die Welt.

660

"Několik dní před krizovým summitem v Bruselu vlády 17 zemí eurozóny zvažují zapojení soukromého sektoru skrze nový poplatek na budoucí záchranu vysoce zadluženého Řecka," odvolává se pondělní vydání listu Die Welt na nejmenované diplomatické zdroje.
 
Podle zdrojů německého deníku by se poplatek týkal i finančních institucí v eurozóně, které v Řecku nejsou přímo angažované. Poplatek by měl být zaveden společně s programem zpětného nákupu řeckých vládních obligací.
 
"Evropské instituce se chovají jako schizofrenici. Jedním rozhodnutím se snaží zrušit bankovní poplatky a pomoci tím údajně klientům. Dnes naopak, ve jménu záchrany Řecka, které si žilo léta nad své reálné možnosti, navrhují zavedení poplatku pro banky, který ale jednoznačně zaplatí právě bankovní klienti," reagoval na zprávu Die Welt provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Banky to podle Nachera na sobě nenechají a logicky podle něj promítnou zvýšené výdaje do ceny svých služeb.
 
Německo plánuje od konce září výběr poplatku od bank do speciálního fondu. Ten by měl v budoucnu zmírnit náklady daňových poplatníků při možné záchraně bank. Ročně má přinést miliardu eur (zhruba 24,5 miliardy Kč).
 
Podle listu Die Welt je Mezinárodní měnový fond (MMF) rozhněván kvůli způsobu krizového vedení v Evropě. "Vlivné strany" v MMF si podle listu přejí, aby se nezúčastnil dalšího záchranného programu pro Řecko.

Témata: řecko

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky