Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory a občanské iniciativy spustily kampaň Stop vládě, začnu protesty

Odbory a občanské iniciativy spustily kampaň Stop vládě, začnu protesty

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Odbory i občanské iniciativy spustily novou kampaň Stop vládě. Demonstraci, která je svolaná na 21. dubna, bude předcházet týden protestů v řadě českých a moravských měst, oznámil na úterní tiskové konferenci šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

"Naším cílem je zastavit reformy, chceme, aby vláda podala demisi a aby byly vypsány předčasné volby," shrnul postoj odborářů i řady občanských sdružení a iniciativ Zavadil. "Je to poslední varování," dodal předseda, podle kterého se odboráři nespokojí pouze s demonstrací.

Právě po těchto třech požadavcích budou na společné demonstraci nespokojení občané volat. Velkému protestu, který je naplánovaný na 21. dubna, bude předcházet týden protestů.

"Týden protestů potrvá od 16. do 20. dubna v různých městech po celé republice za účasti občanských sdružení, občanských iniciativ a samozřejmě odborů. Týden protestů bude pozvánkou na demonstraci, která se uskuteční 21. dubna a zahájí ji pochod od Vysoké školy ekonomické v Praze ve 12 hodin," řekla místopředsedkyně odborové centrály Radka Sokolová.

Odboráři i zástupci iniciativ v úterý zdůraznili nutnost demise vlády a vypsání nových voleb. Vláda podle nich ztratila veškerou důvěru občanů, zadlužuje stát a neumožňuje vedení smysluplného dialogu.

Za kampaň se postavilo zatím 21 občanských iniciativ a sdružení, mimo jiné i iniciativa Za svobodné vysoké školy. Spojení občanů, studentů a odborářů je podle mluvčího iniciativy Lukáše Matošky v České republice po pádu komunismu bezprecedentní, naposledy k němu došlo právě při "sametové revoluci".

V případě, že vláda neodstoupí, jsou odbory podle Luboše Pomajbíka, předsedy Odborového svazu dopravy, připravené na razantnější akce, například i na stávku. Studenti přemýšlejí o okupaci vysokých škol, požadují mimo jiné i stažení věcných návrhů zákonů, které mají přinést reformu terciárního školství.

V květnu 2011 uspořádali odboráři také protest na Václavském náměstí, podle oficiálních zdrojů se ho zúčastnilo více než 40 tisíc občanů, podle odborů 55 tisíc lidí. O tři týdny později zorganizovaly odbory stávku dopravy, která na 24 hodin zastavila provoz vlaků, ale třeba také metra v Praze.

Témata:  vláda demonstrace

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.