Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolaps jednání mezi USA a Čínou? Úplná obchodní válka posune svět k recesi

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou globální ekonomiku směrem k recesi a centrální banka USA (Fed) bude muset snížit úrokové sazby do roka na nulu. Vyplývá to ze zprávy analytiků banky Morgan Stanley. Dočasná eskalace obchodního napětí se podle analytiků může obejít bez větších následků. Trvalé selhání jednání by však způsobilo vážné škody.

"Pokud se jednání zastaví, nebude dohodnuta žádná smlouva a USA zavedou 25procentní cla na zbývající dovoz z Číny za zhruba 300 miliard USD, vidíme globální ekonomiku směřující k recesi," uvádějí analytici. Globální recese podle definice nastává ve chvíli, kdy globální roční ekonomický růst klesne pod 2,5 procenta. V reakci na to Fed podle analýzy sníží do jara 2020 úrokové sazby až na nulu a Čína zvýší své fiskální stimuly na 3,5 procenta hrubého domácího produktu, což odpovídá zhruba 500 miliardám USD (11,5 bilionu Kč), a svůj cíl růstu úvěrů na 14 až 15 procent ročně.

V rámci mírnějšího scénáře, kdy cla 25 procent na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 200 miliard USD, zůstanou v platnosti tři až čtyři měsíce, globální růst zpomalí o zhruba půl procentního bodu na 2,7 procenta. Analytici odhadují, že v tomto případě by Fed mohl snížit úroky o půl procentního bodu a Peking by zvýšil své stimuly na 2,25 procent HDP, tedy 320 miliard USD.

Analytici Morgan Stanley rovněž varovali, že investoři by v mnoha směrech mohli podcenit důsledky obchodního napětí. Dopad na americký firemní sektor bude rozšířenější, protože Čína může zavést necelní bariéry obchodu. Vzhledem ke zpomalení globálního růstu, které bude následovat, se zhorší zisky firem ze zahraničních operací a firmy nebudou schopné plně přenést růst cel na spotřebitele. Nepřímý dopad bude také nelineární. Prudké zpřísnění finančních podmínek a nejistota v politice by zasáhla rovněž důvěru firem do takové míry, že by mohly zmrazit nebo omezit kapitálové výdaje, napsala agentura Reuters.

Témata:  ekonomika USA Čína

Aktuálně se děje

7. dubna 2025 10:00

5. dubna 2025 4:30

Topolánek v šoku z Donalda Trumpa a jeho kroků: Ohrozil celý globální svět, své přátele, spojence

Bývalý český premiér Mirek Topolánek v pořadu České televize Události, komentáře ostře kritizoval obchodní politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména jeho rozhodnutí zavést nová cla na dovoz zboží celému světu. Topolánek varoval, že tyto kroky mohou vést k ekonomické stagnaci a narušení mezinárodních vztahů.​

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Ropa zlevnila o 20 %, ale ceny na pumpách stále nepadly

Obava z výrazného útlumu světové ekonomiky, jejž mohou způsobit rozsáhlá americká cla, žene dolů cenu ropy. V době, kdy americký prezident Donald Trump nová cla minulou středu ohlašoval, vyšel barel ropy Brent v přepočtu na nějakých 1720 korun. Nyní už stojí jen zhruba 1390 korun. Po zohlednění kursu koruny k dolaru tedy ropa v posledním necelém týdnu zlevňuje o bezmála dvacet procent.