Záchranný balík koupil Řecku čas

Finanční pomoc Evropské unie nemůže Řecku zajistit stabilitu, poskytne jen zemi čas na další kroky, prohlásil šéf Světové banky Robert Zoellick. Připomněl, že eurozóna bude muset hledat další řešení v případě situace ve Španělsku, Itálii a Portugalsku, informuje v sobotu agentura Reuters.

660

"Je příliš brzo na jasné závěry, částečně záleží i na krocích, které Řekové podniknou," komentoval Zoellick balíček pomoci ve výši 130 miliard eur, který zemi poskytla Evropská unie.

Zopakoval, že eurozónu čekají ještě další výzvy, ty se týkají ekonomické situace ve Španělsku, Itálii a Portugalsku. Tyto země ale podle něj momentálně spíše než akutní pomoc s oddlužením potřebují podporu a čas na reformy.

V rozhovoru pro agenturu Reuters se Zoellick vyjádřil také ke kandidátovi, který by ho měl 30. června nahradit v čele Světové banky. Nominační proces začal minulý týden. Některé státy navrhují, aby tuto instituci nevedl Američan. Zoellick ale s takovou představou zjevně nesouhlasí.

Připomněl, že Američané v tuto chvíli nezastávají vedoucí posty v OSN, Světové obchodní organizaci ani Mezinárodním měnovém fondu. "Chci, aby Spojené státy měly pocit zodpovědnosti za mezinárodní systém. Takže v tomto směru si myslím, že pokud najdeme vhodného amerického kandidáta, bylo by to dobré pro Spojené státy i pro banku," řekl Zoellick.

Témata: řecko

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky