Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záchranný balík koupil Řecku čas

Záchranný balík koupil Řecku čas

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Finanční pomoc Evropské unie nemůže Řecku zajistit stabilitu, poskytne jen zemi čas na další kroky, prohlásil šéf Světové banky Robert Zoellick. Připomněl, že eurozóna bude muset hledat další řešení v případě situace ve Španělsku, Itálii a Portugalsku, informuje v sobotu agentura Reuters.

"Je příliš brzo na jasné závěry, částečně záleží i na krocích, které Řekové podniknou," komentoval Zoellick balíček pomoci ve výši 130 miliard eur, který zemi poskytla Evropská unie.

Zopakoval, že eurozónu čekají ještě další výzvy, ty se týkají ekonomické situace ve Španělsku, Itálii a Portugalsku. Tyto země ale podle něj momentálně spíše než akutní pomoc s oddlužením potřebují podporu a čas na reformy.

V rozhovoru pro agenturu Reuters se Zoellick vyjádřil také ke kandidátovi, který by ho měl 30. června nahradit v čele Světové banky. Nominační proces začal minulý týden. Některé státy navrhují, aby tuto instituci nevedl Američan. Zoellick ale s takovou představou zjevně nesouhlasí.

Připomněl, že Američané v tuto chvíli nezastávají vedoucí posty v OSN, Světové obchodní organizaci ani Mezinárodním měnovém fondu. "Chci, aby Spojené státy měly pocit zodpovědnosti za mezinárodní systém. Takže v tomto směru si myslím, že pokud najdeme vhodného amerického kandidáta, bylo by to dobré pro Spojené státy i pro banku," řekl Zoellick.

Témata:  Řecko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.