Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Britské továrny ruší pracovní místa a připravují si rekordní zásoby

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Britské továrny v únoru rušily pracovní místa a na odchod země z Evropské unie se připravovaly rekordní tvorbou zásob. Ukázaly to výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost IHS Markit.

Index aktivity britského zpracovatelského průmyslu v únoru podle průzkumu klesl na 52,0 bodu z lednových 52,6 bodu. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Podle IHS Markit nicméně aktivitu podpořila zejména tvorba zásob a snaha snížit objem nevyřízených zakázek pro případ brexitu bez dohody.

Dílčí index tvorby zásob se v únoru vyšplhal na 59,1 bodu. To představuje nejvyšší úroveň, jakou dosud IHS Markit v rámci skupiny předních vyspělých zemí G7 zaznamenala. Zhruba 70 procent britských továren zdůvodňovalo mimořádnou tvorbu zásob brexitem.

Průzkum rovněž ukázal, že továrny v únoru snižovaly počet pracovních míst nejprudším tempem za šest let a že vzrostly jejich obavy ohledně budoucnosti. Příliv zakázek ze zahraničí podle něj klesl již popáté za posledních sedm měsíců.

"Oficiální data potvrzují, že zpracovatelský sektor se už nachází v recesi, a únorový index nákupních manažerů nesignalizuje, že by krátkodobé oživení produkce v důsledku tvorby zásob stačilo k obnovení růstu v odvětví," uvedl ředitel IHS Markit Rob Dobson. Tvorba zásob navíc podle agentury Reuters sníží provozní zisk výrobců, takže jim zbude méně peněz na investice.

Británie má unii opustit 29. března, tedy za 28 dní. Britský parlament ale zatím neschválil dohodu, kterou sjednala vláda Theresy Mayové s unijními vyjednávači. Brexit bez dohody by mohl těžce zasáhnout britskou ekonomiku a narušit obchodní výměnu se zbývajícími členskými státy EU.

Témata:  Brexit Velká Británie EU

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy