Ekonomika dál zpomaluje. Přijdou na scénu záchranná opatření regulačních orgánů?

Nejnovější data OECD dokazují zpomalení světové ekonomiky. Je to období, kdy obvykle na scénu přicházejí regulační orgány a jejich záchranná opatření, informuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Ilustrační fotografie

OECD tento týden zveřejnila své předstihové indikátory, které sledují vývoj v 39 zemích k prosinci minulého roku. Index spadl na hodnotu 99,2, což je nejméně od října roku 2009. Jde tak o nejnovější ukazatel, který naznačuje přicházející ekonomické zpomalení. Tématem pro tento rok tak bude reakce regulačních orgánů na tuto situaci.

Hodnota ukazatele pod úrovní sto hovoří o tom, že globální ekonomika roste pod jejím dlouhodobým trendem. Jeho úroveň navíc stále klesá, což znamená, že se zpomaluje i tempo ekonomického růstu. S ohledem na to, se můžeme při makro výsledcích za první čtvrtletí dočkat nepříjemného překvapení.

Nejistá budoucnost

Tato fáze ekonomického cyklu je nejvíce kritickou, protože se ukáže, jak účinná budou záchranná opatření implementované regulačními orgány. Letošní rok se tak může vyvíjet dvěma směry. Buď zažijeme typické cyklické zpomalení, když se globální ekonomice podaří těsně se vyhnout recesi. Nebo tlak na pokles bude tak silný, že se dočkáme zásahu vlád a centrálních bank skrze záchranná opatření.

V této etapě ekonomického cyklu se dá mimochodem slušně vydělat kontrariánskym přístupem k akciovému trhu (proti tržnímu konsensu). Platí však, že jako celek poskytují nyní akcie negativní výnos. Užitečným postojem může být příprava na fázi následujícího cyklického oživení, protože ta nabízí často zajímavé příležitosti.

Záblesky světla z Jižní Koreje

V tomto prostředí negativního výhledu pro globální ekonomiku, však lze vidět i záblesky světla. Předstihové indikátory pro Jižní Koreu se totiž za prosinec stabilizovaly, což může naznačovat obrat a nástup fáze oživení. Tedy ačkoli stále podtrendovým, ale zrychlujícím se tempem růstu.

Proč právě Jižní Korea? Důvodem je to, že v posledních dvaceti letech její ekonomika úspěšně předznamenávala vývoj v dalších zemích. Korejská ekonomika je svým zaměřením na automobilový sektor a loďařství úzce napojená na čínskou ekonomiku, která je zase klíčovým prvkem globálního exportu. Korejská ekonomika je tak ultra cyklická.

Musíme si však být vědomi i možných falešných signálů. K takovým došlo například v roce 2011. Jižní Korea sice začala v úvodu toho roku po finanční krizi růst tempem mírně nad trendem. Předstihové ukazatele také stoupaly výše. Následně však přišla řecká krize, která se velmi rychle rozšířila do Evropy a světa.

Korejské ukazatele následně prudce spadly a dostali se pod hodnotu sto. Na druhé straně je třeba si připomenout, že již v roce 2012 opět vzrostly, což bylo ještě šest měsíců předtím, než prezident ECB Mario Draghi přišel se svým slavným prohlášením "cokoliv to bude stát", o němž se tvrdí, že zachránilo evropskou ekonomiku.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky