Zisk firmy Skanska se propadl o 93 procent. Proč asi?

Čistý zisk přední tuzemské stavební firmy Skanska se loni v Česku a na Slovensku meziročně propadl o 93 procent na 67 milionů korun. Tržby společnosti klesly o 19 procent na 19,5 miliardy korun, sdělili zástupci společnosti na úterní tiskové konferenci.

reklama

Provozní zisk Skansky se v uplynulém roce snížil o 87 procent na 155 milionů korun.

„Tento výsledek je způsoben zejména nutností sanovat v letošním roce problémy z minulosti. Museli jsme vytvořit opravné položky a rezervy na některé projekty realizované před rokem 2008. A na těchto projektech bohužel dochází k plnění záručních závazků a řešení dalších problémů,“ uvedl Dan Ťok, předseda představenstva a generální ředitel Skansky.

"Není to proto, že bychom šli do zakázek se ztrátou nebo pod náklady," komentoval to ředitel Skanska Dan Ťok. Mezi problémové zakázky, které loni pokazily Skanska zisk, patří podle Ťoka například ekologická rekultivace v Řeporyjích u Prahy, výstavba Regionálního centra v Hradci Králové nebo bazénu ve Valašském Meziříčí. V Bratislavě společnost také zastavila plány na výstavbu bytového areálu, protože tržní hodnota projektu klesla na polovinu.

Skanska má nyní předjednané zakázky v hodnotě kolem 21 miliard korun. "To je paradoxně lepší situace než v loňském roce," sdělil finanční ředitel Skanska Patrik Chol.

Témata: skanska
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky