Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Piráti nepodpořili návrh státního rozpočtu. Neřeší problémy ČR, varují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Piráti vládě předložili úsporný balíček, ve kterém zredukovali výdaje státu o bezmála jedenáct miliard korun a jasně tak ukázali, že existují oblasti, kde se šetřit dá.

Dále jsme podali 13 pozměňovacích návrhů například na podporu nestátních škol, výstavby škol a školek, zajištění fungování mládežnických organizací a digitalizace. Další pozměňovací návrhy jiných stran jsme podpořili, například nárůst platu učitelů. Náš návrh úspor a další relevantní návrhy, které by rozpočet vylepšily, však vláda odmítla. Byli jsme proto nuceni hlasovat proti předloženému návrhu státního rozpočtu na rok 2019. Nevěříme, že schválený rozpočet zajistí řešení problémů ČR, jako je zaostávání státní správy i vzdělávací soustavy nebo nedostatečné budování infrastruktury.

Jasně se ukázalo, že vláda absolutně rezignovala na snahy uspořit prostředky na provoz státu v příštích letech, což se nám může velice vymstít. Podobný rozpočet sestavený víceméně setrvačností bych očekával od úřednické vlády, nikoliv od vlády, která předstírá ambici modernizovat Českou republiku. Za problematické považuji právě to, že je rozpočet sestavován ze setrvačnosti a nikoliv na základě priorit. Zřejmě i proto chybí rozpočtové zajištění modernizace státního aparátu, dostatečné financování údajných vládních priorit, kterými má alespoň na papíře být digitalizace, důchodová reforma, vyrovnaný rozpočet. Zcela rovněž absentuje přípravy na případné “horší časy”. V případě krize nebude vláda schopná snižovat potenciální dopady prostřednictvím například vládních investic.

Témata:  Pirátská strana vláda státní rozpočet

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy