Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec dlouhého stání ve frontě na úřadě. O důchody bude možné žádat online

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Od 1. prosince letošního roku tak bude možné podat žádost o důchod online. Zároveň se zpřehlední výplatní termíny díky přechodu na výplatní období kalendářního měsíce. Žádat online půjde nejen o starobní důchody, ale také o důchody invalidní nebo pozůstalostní.

„Digitalizace je pirátskou prioritou a pokud nechceme úředníky na sociální správě zavalené papíry a dlouhé fronty na úřadech, je potřeba, aby služby státu byly přívětivě a snadno dostupné, tedy aby byly online. Tisíce lidí, kteří ročně podávají žádost o důchod, se budou moci konečně obejít bez čekání na úřadech. Kdo má doma počítač, nebude muset nikam chodit, což jako Piráti velmi vítáme. Identifikovat se lidé budou moci například prostřednictvím eObčanky, NIA ID, MojeID, Bankovní identitou nebo přes svou datovou schránku. Kdo chce, může samozřejmě využívat služby i nadále přímo na úřadech, na tom se samozřejmě nic nemění,” uvedl vicepremiér vlády pro digitalizaci a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

V současné době jsou důchody ze strany ČSSZ vypláceny na tzv. klouzavý měsíc. Důchody budou díky úpravám nově vypláceny nikoli dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách, ale na běžný kalendářní měsíc. Sjednotí se tak výplata důchodů všem příjemcům a systém bude přehlednější.

„Jde o řadu pozitivních změn. Zavádí se možnost podat žádost o důchod online, což za Piráty rozhodně podporujeme. Také už není nutné podávat žádost podle místa bydliště, ale úřad si budou moci lidé vybrat. Výplatní období u důchodů se mění z tzv. klouzavého měsíce na měsíc kalendářní, což jsme jako Piráti řešili již v minulém období. To pomůže s dlouhodobým problémem a jistou neférovostí při výplatách důchodů kvůli tomu, že mají lidé odlišné termíny výplat,” sdělila pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

Pozitivní změnou je i zrušení povinnosti platit pojistné na důchodové pojištění u pojištěnců, kteří mají nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši a dosáhli důchodového věku: „Podporujeme i motivaci pro seniory, kteří si přejí pracovat i v důchodovém věku. A to formou slevy na pojistném,” dodala Richterová.

Témata:  Pirátská strana Olga Richterová Ivan Bartoš důchody

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy