Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Piráti a STAN představili plán Za pět dvanáct na řešení krize

Ivan Bartoš - Pirátská strana
Ivan Bartoš - Pirátská strana
Foto: Pirátská strana

Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představili plán Za pět dvanáct na řešení koronavirové krize. Chtějí upravit provoz škol, kompenzace pro firmy a živnostníky postižené protikoronavirovými opatřeními nebo vytvořit takzvaný Covid fond, v němž by byly rezervní peníze na financování všech nutných opatření. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Strany vyzvaly ministerstvo školství, aby umožnilo ředitelům škol upravit výuku podle místních podmínek a vývoje koronavirové pandemie. V některých oblastech by podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka byla možná například výuka ve skupinkách, jinde střídavá výuka, někde zase distanční výuka v různých formách.

Z takzvaného Covid fondu by se podle předsedy STAN Víta Rakušana mohly hradit výdaje související s testováním, trasováním kontaktů koronavirem nakažených osob, náklady na kompenzace. Dále subjekty požadují, aby byla přesně dána odpovědnost někomu, kdo by byl manažerem celé epidemické situace, a tomu pak odpovídaly i agendy jednotlivých ministerstev. Zároveň by podle Rakušana měla existovat instituce, která by sdružovala odborníky, kteří by vydávali stanoviska.

Podle první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové strany navrhují, aby hlavním principem pro kompenzace bylo porovnání propadu tržeb z krizových měsíců s těmi ve srovnatelném časovém období v roce 2019. "Aby bylo možné rozpoznat rozdílnost různých firem v jednotlivých oborech a férově podpořit ty, které koronavirová krize a související opatření významně zasáhly," řekla.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek apeloval na přijetí pandemického zákona, který by umožnil zavedení některých opatření i bez nutnosti nouzového stavu nebo přesun některých, v době koronavirové krize méně vytížených úředníků na výpomoc hygienickým stanicím s trasováním.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Pirátská strana STAN

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy