Od roku 2004 se počet pracujících cizinců v České republice více než ztrojnásobil. V posledních letech přibývá pracovníků z ekonomicky vyspělejších zemí. Podle odborníků z poradenské společnosti BDO je to způsobeno nadprůměrně pozitivním ekonomickým vývojem naší země a vysokou úrovní života. Ta je na obdobné úrovni jako v jiných západoevropských zemích. Významně přibývá kvalifikované pracovní síly ze severní, západní a jižní Evropy. Od vstupu České republiky do EU k nám přišlo za prací 25 tisíc nových pracovníků z těchto oblastí, například počet pracujících Portugalců se znásobil téměř šedesátkrát. Nejvíce zaměstnaných cizinců pochází z východní Evropy. Naopak Vietnamců od roku 2008 ubylo o 35 %.
Od našeho vstupu do EU se počet pracujících cizinců v České republice během čtyř let zdvojnásobil. Od roku 2008 došlo v důsledku celosvětové ekonomické krize k mírnému poklesu. Od roku 2011 jich na našem území opět přibývá a na konci roku čítala pracovní síla více než půl milionu cizinců. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva průmyslu zpracovaných v analýze poradenské společnosti BDO.
Přibývá cizinců s vyšším vzděláním
Od vstupu do Evropské unie v České republice značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších zemí. Zatímco na přelomu tisíciletí jich u nás z jednotlivých zemí pracovaly desítky či nižší stovky, v posledních letech jsou zde ekonomicky aktivní tisíce západoevropanů. Nejvíce, více než sedm tisíc, pochází z blízkého Německa. Jejich počet se za sledované období ztrojnásobil. Dohromady přes patnáct tisíc pak z Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska, dalších klíčových ekonomik Evropy. „Mnoho zahraničních společností má v České republice centrálu pro trhy střední či východní Evropy. Často sem vysílají expatrianty, pro které atraktivita České republiky v posledních letech vzrostla. Zásadně se zvýšila kvalita života, navíc zde vznikají globální projekty, na nichž se cizinci významně podílí,“ uvádí Lukáš Hendrych z poradenské společnosti BDO a dodává: „Zpravidla se jedná o vzdělané specialisty či řídící pracovníky, kteří působí zejména v Praze a Brně.“ Za sledované období přibylo procentuálně nejvíce pracovníků z Portugalska, ve srovnání s rokem 2004 jejich počet vzrostl 59násobně.
Stálý příliv pracovní síly z východu
Za třináct let od roku 2004 do konce roku 2017 se zvýšil počet zaměstnaných cizinců v České republice o 379 tisíc. Více než 80 % zahraniční pracovní síly pochází ze sedmi zemí bývalého východního bloku.1 Zpravidla se jedná o pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří nacházejí uplatnění ve stavebnictví a výrobním odvětví. „V případě zaměstnanců ze zemí jako jsou Ukrajina a Rumunsko došlo ve sledovaném období k nárůstu o 101 tisíc. Počet těchto pracovníků, kteří v naprosté většině případů vykonávají nízce kvalifikovanou práci, tedy vzrostl o 238 %,“ upozorňuje Lukáš Hendrych.Výkon práce s nízkou kvalifikací není možné zobecnit pro pracující pocházející z Ruska a Slovenska. Právě náš východní soused je ze 79 sledovaných zemí absolutně největší zásobárnou pracovníků – cizinců pro české hospodářství. V porovnání s rokem 2004 na našem území působí Slováků téměř třikrát více, jejich počet se zvýšil o 125 tisíc. „Mnoho mladých Slováků studuje české vysoké školy a po jejich absolvování zde zůstávají pracovat. Nachází u nás širší možnosti uplatnění a díky velké podobnosti řeči a kultury nemají problém s aklimatizací,“ říká Lukáš Hendrych z poradenské společnosti BDO.Vietnamců výrazně ubylo
Významnou ekonomicky aktivní národností v České republice jsou již několik let Vietnamci. V roce 2008 se jejich počet pohyboval na hranici 50 tisíc. Během dalších sedmi let nastal výrazný odliv a až v poslední době došlo k mírnému nárůstu nad 30 tisíc pracujících. „V roce 2008 době došlo k legislativní úpravě udělování víz uchazečům o práci z Asie. Opatření přispělo k tomuto negativnímu vývoji, který je patrný i u Japonců či pracovníků z Mongolska,“ vysvětluje Lukáš Hendrych. „Když srovnáme počty v roce 2004 s nejnovějšími údaji, stále u všech sledovaných zemí došlo k navýšení. Výrazně přibylo pracovníků i z exotických zemí jako je Nepál, Jižní Korea či Mexiko. V absolutním měřítku však nejde o velká čísla. Úplně nejméně pracuje v České republice ze sledovaných zemí Lucemburčanů, kterých zde působí necelé tři desítky,“ uzavírá komentář k výsledkům analytik společnosti BDO.
Související
8. listopadu 2024 9:41
5. listopadu 2024 15:40
9. září 2024 10:03
6. září 2024 15:14
30. srpna 2024 15:49