Británie a tvrdý brexit se dotkne všech. Co nás čeká?

Pokud jednání mezi Velkou Británií a EU ztroskotají, což zatím vypadá velmi pravděpodobně, 1. duben 2019 bude mít pro běžné občany Britských ostrovů velmi nepříjemné důsledky. Dotkne se téměř každého aspektu běžného života. Jedinou záchranou by bylo dosažení dohody s EU, ale Britové, zdá se, nedokážou dosáhnout dohody ani sami mezi sebou. Aktuální komentář přináší Saxo Bank.

Ilustrační fotografie
reklama

Sýr – cla mohou prodražit ceny až o 74 %

Pokud Velká Británie opustí společný trh a celní unii bez nějaké alternativní dohody, na dovozy se začnou uplatňovat standardní pravidla Světové obchodní organizace. Znamenalo by to uplatnění masivních cel i na široký okruh potravin. Například sýr se tak může stát drahým a luxusním zbožím, protože země dováží více než 60 procent jeho spotřeby a brexit bez dohody může znamenat prodražení sýra o 74 procent. Může se tedy stát, že pizzerie budou muset kvůli ceně nahrazovat mozzarellu v Margheritě tuhým želé.

Motorová vozidla – cena může vzrůst o 10 %

Celní sazby WTO na motorová vozidla představují 10% jeho ceny. Znamená to, že o tuto částku může zdražit vývoz aut vyrobených v Británii a stejně tak dovoz aut z unie. Až 56 procent britské produkce automobilů přitom dnes končí na jednotném evropském trhu a z aut jezdících na britských silnicích je jich z dovozu až 82 procent.

Víno – může zdražit až o 22 %

Spotřebitelské ceny vína mohou vzrůst o 22 procent. Kromě cel a vyšších nákladů na administrativu dovozu je třeba zohlednit i očekávaný pokles kurzu britské libry. Vyšší ceny a nižší mzdy sníží spotřebu vína. Klesne i výběr v obchodech a vinotékách.

Fotbal

Evropská pravidla, která dnes umožňují britským klubům hledat fotbalisty kdekoli v unii, přestanou platit. Hvězdy jako Iker Pozo z Manchesteru, Jose Garrido z klubu Fulham nebo Dimitri Sea hrající za Aston Villa, tak mohou být poslední vlnou mladých talentů z evropského kontinentu v Británii.

Letecká přeprava

Dopady brexitu bez dohody na leteckou dopravu mohou být zásadní. Odchod z unie totiž znamená i odchod z jednotného leteckého trhu. Bez následné bilaterální dohody s unií zůstane většina příchozích i odchozích letů, připoutána k zemi. Bude se to týkat jak linek s evropským kontinentem, tak i mimo něj. Žádné letecké povolení - žádné lety.

Nouzová zdravotní péče

Pokud se Britům i přesto nějak podaří dostat do francouzských Alp, měli by si dávat pozor. Pohotovostní zdravotnická služba je totiž dnes dostupná všem občanům unie bezplatně. Jde o reciproční pravidla. Pokud však budou Britové potřebovat lékařskou péči po tvrdém brexitu, budou si muset sáhnout hlouběji do kapsy, nebo mít velmi dobré pojištění. To pravděpodobně nebude levné. Měli by být proto velmi opatrní.

Ochrana investic

Brexit, jakkoliv k němu dojde, bude mít vážné důsledky nejen pro Brity, ale i pro všechny účastníky finančních trhů. Jde například o oslabení kurzu britské libry, nebo o pohyby v cenách akcií, či dluhopisů. Nemůžeme to zastavit, ale můžeme zmírnit škody prozíravými rozhodnutími. Jedním z nich jsou opce, které dokáží ochránit akciová portfolia omezením ztrát při poklesu cen, ale zároveň umožňují těžit z případného růstu cen podkladových aktiv.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky