Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dolar oslabuje v reakci na šéfa Fedu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

V minulém týdnu si z projevu šéfa Fedu Jeroma Powella investoři vybrali tu část, kde mluvil o stabilní inflaci, která dosahuje něco nad dvě procenta, a také o tom, že ekonomika nevykazuje žádné známky přehřívání. Reakcí trhů byl výprodej amerického dolaru, neboť investoři tuto řeč vyhodnotili jako „ne-jestřábí", tedy ne ve prospěch zvyšování sazeb. Z části navíc můžeme oslabení dolaru připsat i silnější intervenci Číny za oslabení čínského juanu, informuje John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

My v Saxo Bank však přímluvu Jeroma Powella za důvod, pro který by měl dolar oslabovat, nepokládáme. Měli bychom naopak zohlednit i jiné faktory. Zdá se, že se trh nyní vrátil do růžového scénáře z období posledních let, kdy trhy stabilně rostly bez pocitu ohrožení. Nemyslím si však, že tento trend bude mít dlouhé trvání. Měli bychom přímluvu Powella vnímat komplexně a všimnout si i pasáže, kde zmiňuje rizika přílišné expozice investorů vůči rizikovým aktivům.

Dlouhodobě nízké úrokové sazby z minulosti totiž donutily investory hledající výnos orientovat se více na riziková aktiva. Po návratu sazeb na normální úrovně však pro ně může být problém se takových aktiv pohodlně zbavit. Taková tolerance vůči vyššímu riziku se mimochodem u investorů formuje i po nedávných slovech Powella o „stabilní inflaci a neexistenci znaků přehřívání“.V neposlední řadě bychom se měli soustředit i na další pasáž jeho přímluvy: "Bez ohledu na to, co způsobilo poslední dvě recese, větším rizikem než inflace je pro finanční trhy přílišná expozice investorů vůči rizikovým aktivům."

Témata:  USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.