Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zvažuje podle Fialy růst životního minima či slevy na poplatníka

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda zvažuje kvůli růstu cen energií mimo jiné zvýšení životního minima či daňové slevy na poplatníka. Po dnešním summitu NATO v Bruselu to na dotaz ČTK uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní chystané kroky nechtěl předseda vlády kvůli pokračujícím koaličním jednáním upřesnit, kabinet by o nich měl jednat na svém následujícím řádném zasedání příští středu.

Německá vládní koalice dnes oznámila, že chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Rodiny s dětmi dostanou jednorázový přídavek 100 eur (2470 Kč). Polsko plánuje v reakci na ekonomické dopady války na Ukrajině od července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent.

Fiala při dotazu na zahraniční opatření řekl, že česká vláda již některé kroky proti vysokým cenám také udělala, ale připravuje další. "Nechci jít teď do detailů, protože je to ještě před námi, v debatě bychom měli pokračovat příští týden při jednání vlády," řekl. Koalice podle něj zvažuje růst životního minima, rodičovské či slevy na poplatníka a na děti.

Kroky chce vláda zacílit na lidi, kteří je skutečně potřebují. "Nechceme lehce přistoupit k nějakým plošným opatřením, která ve výsledku nakonec nevedou k tomu, že buď skutečně sníží ceny, nebo dají peníze do peněženek," uvedl. Vláda si je podle Fialy vědoma problémů, do kterých se kvůli růstu cen dostává řada domácností. "Budeme pokračovat v hledání těch správných řešení už příští týden," doplnil.

Témata:  Petr Fiala (ODS) životní minimum

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.