Vláda zvažuje podle Fialy růst životního minima či slevy na poplatníka

Vláda zvažuje kvůli růstu cen energií mimo jiné zvýšení životního minima či daňové slevy na poplatníka. Po dnešním summitu NATO v Bruselu to na dotaz ČTK uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní chystané kroky nechtěl předseda vlády kvůli pokračujícím koaličním jednáním upřesnit, kabinet by o nich měl jednat na svém následujícím řádném zasedání příští středu.

Petr Fiala (ODS)

Německá vládní koalice dnes oznámila, že chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Rodiny s dětmi dostanou jednorázový přídavek 100 eur (2470 Kč). Polsko plánuje v reakci na ekonomické dopady války na Ukrajině od července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent.

Fiala při dotazu na zahraniční opatření řekl, že česká vláda již některé kroky proti vysokým cenám také udělala, ale připravuje další. "Nechci jít teď do detailů, protože je to ještě před námi, v debatě bychom měli pokračovat příští týden při jednání vlády," řekl. Koalice podle něj zvažuje růst životního minima, rodičovské či slevy na poplatníka a na děti.

Kroky chce vláda zacílit na lidi, kteří je skutečně potřebují. "Nechceme lehce přistoupit k nějakým plošným opatřením, která ve výsledku nakonec nevedou k tomu, že buď skutečně sníží ceny, nebo dají peníze do peněženek," uvedl. Vláda si je podle Fialy vědoma problémů, do kterých se kvůli růstu cen dostává řada domácností. "Budeme pokračovat v hledání těch správných řešení už příští týden," doplnil.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky