Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na důchody budou peníze jen do roku 2030, upozorňuje komise

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česko se nachází na prahu důchodové krize. Pokud z ní nenajde východisko, bude podle expertů nutné všem snížit penze. A u některých půjde až o tisíce korun.

Ve světle nově odhalených plánů ministerstva práce a důchodové komise si snižování penzí nikdo nedokáže představit. Naopak, v posledních letech vláda seniorům přidávala, a trojice představených reforem slibuje navýšení základního solidárního důchodu na zhruba dvojnásobek.

Je to ale skutečně reálné? Česká politická garnitura se v odpovědi na tuto otázku poměrně silně tříští. Zatímco podle autorů reforem ano, podle opozice a ministerstva financí ne. Česko by totiž kvůli reformám muselo zvýšit daně. A to markantně.

Stranou těchto názorů stojí premiér Andrej Babiš. Ten se nechal slyšet, že růst důchodů bude pokračovat nezávisle na ekonomické situaci země. "Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím že to bude víc než 15.000 korun průměr v roce 2021," řekl v pořadu Partie na televizi Prima.

Doplnil, že vláda hodlá zakotvit další zvyšování důchodů i do rozpočtových rámců na následující roky po skončení funkčního období Sněmovny. Podle něj totiž není důvod obávat se toho, že by v budoucnu peníze na důchody státu chyběly.

Ekonomové ale soustavně varují před rokem 2030, kdy do důchodů odejde takzvaná generace Husákových dětí. Populační vlna, která se zvedla na počátku 70. let, totiž představuje silnou ekonomickou entitu, která bude státní kase chybět.

To si ale Babiš nepřipouští a tvrzení expertů naopak smetl ze stolu.  "Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030?" uvedl v televizi. Jak se ale ukazuje, ekonomové dokáží poměrně přesně spočítat, jaká bude v té době situace. Tedy v případě, že Česko stávající důchodový systém nezmění.

Varuje před tím například předsedkyně důchodové komise a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. "Úsporná varianta návrhu důchodové komise ukazuje, že pokud nebude nalezena shoda buď na reformě příjmů státního rozpočtu nebo snížení výdajů státního rozpočtu, tak za 10 let bude nutné snížit důchody plošně všem o 11 %," varuje, ekonomka na Twitteru. To by v případě seniorů s vyššími penzemi znamenalo měsíčně ztrátu až několika tisíc korun.

Úsporná varianta počítá s tím, že by se pouze změnil současný důchodový systém a Čechů by se nijak nedotkl po stránce daní. Náklady na důchodový systém by ale klesly právě za cenu snižování důchodů. Což by možná uvítalo ministerstvo financí, jde ale o pravý opak toho, co tvrdí Babiš. 

Témata:  důchody důchodci

Související

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:10

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marian Jurečka

MPSV chystá rekordní investice: Na sociální služby půjde příští rok 28,5 miliardy korun

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje na příští rok poskytnout 28,5 miliardy korun na dotace pro financování sociálních služeb. Tato částka opět meziročně narůstá, což odráží zvyšující se náklady na jejich provoz. Většina prostředků je alokována krajům, které je následně přerozdělují jednotlivým poskytovatelům. Financování sociálních služeb v ČR vychází z více zdrojů, přičemž dotace ze státního rozpočtu dlouhodobě pokrývají přibližně 40 % celkových nákladů. Další financování mohou poskytovatelé získávat například z evropských fondů.