Babiš tvrdí, že na důchody peníze budou. Situaci za deset let neřeší

Senioři dostali od vlády 900 korun navíc a mají se lépe než kdy dřív. To je obraz, který vytváří o jejich životě koalice v čele s premiérem Andrejem Babišem. Ve skutečnosti jim ale jeho vláda 900 korun nepřidala. A nejen to, nemají se ani tak dobře, jak se tvrdí.

Ilustrační fotografie
reklama

Jak už MoneyMAG několikrát informoval, české politiky kromě jiného v současnosti zaměstnává tolik potřebná důležitá důchodová reforma. Ta by totiž měla zajistit, že na penze budou peníze i v příštích letech. Stávající systém by totiž způsobil výrazné ekonomické zatížení, které by státní kasu doslova sedřelo.

Zatímco se ministerstvo práce snaží ve spolupráci s důchodovou komisí tuto reformu vymyslet, premiér Andrej Babiš tvrdí, že na důchody peníze budou. A situaci za deset let neřeší.

"Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly," uvedl a vysmál se expertům, kteří varují před tím, že za stávající situace bude muset vláda výrazně zvýšit daně nebo penze snížit.

Právě jejich zvyšování je ale jednou z hlavních zásluh, kterými se koalice honosí. Ta dokonce s oblibou tvrdí, že seniorům přidala 900 korun. Jak ale na Českém rozhlase upozornil komentátor Petr Hartman, není to pravda.

"Současná koalice to udělala o zhruba 150 korun. Premiér se těmito detaily podle očekávání nezatěžuje a připisuje si zásluhy za celých 900 korun," uvedl. Zbytek je totiž zákonná valorizace, k níž dojít bezpodmínečně muselo.

Komentátor ale odhalil další pochybné výroky. Například ten, že senioři se neměli nikdy tak dobře jako dnes. Z části jde o pravdivý výrok, který má jedno velké ale.

"Poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě činil 40 procent, v současnosti je jen 38 procent. Reálně si tak senioři paradoxně nepolepšili tak výrazně, jak se na první pohled může zdát," upozornil komentátor.

Proč by se ale Babiš snažil občanům mazat med kolem úst? I na to má komentátor odpověď. Blíží se totiž volby, a v nich chce hnutí ANO uspět. "Premiér prohlásil, že neví, co je důchodová reforma. Naopak moc dobře ví, jak funguje politický marketing a jak se zachází s přízní voličů," varuje komentátor.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky