Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš tvrdí, že na důchody peníze budou. Situaci za deset let neřeší

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Senioři dostali od vlády 900 korun navíc a mají se lépe než kdy dřív. To je obraz, který vytváří o jejich životě koalice v čele s premiérem Andrejem Babišem. Ve skutečnosti jim ale jeho vláda 900 korun nepřidala. A nejen to, nemají se ani tak dobře, jak se tvrdí.

Jak už MoneyMAG několikrát informoval, české politiky kromě jiného v současnosti zaměstnává tolik potřebná důležitá důchodová reforma. Ta by totiž měla zajistit, že na penze budou peníze i v příštích letech. Stávající systém by totiž způsobil výrazné ekonomické zatížení, které by státní kasu doslova sedřelo.

Zatímco se ministerstvo práce snaží ve spolupráci s důchodovou komisí tuto reformu vymyslet, premiér Andrej Babiš tvrdí, že na důchody peníze budou. A situaci za deset let neřeší.

"Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly," uvedl a vysmál se expertům, kteří varují před tím, že za stávající situace bude muset vláda výrazně zvýšit daně nebo penze snížit.

Právě jejich zvyšování je ale jednou z hlavních zásluh, kterými se koalice honosí. Ta dokonce s oblibou tvrdí, že seniorům přidala 900 korun. Jak ale na Českém rozhlase upozornil komentátor Petr Hartman, není to pravda.

"Současná koalice to udělala o zhruba 150 korun. Premiér se těmito detaily podle očekávání nezatěžuje a připisuje si zásluhy za celých 900 korun," uvedl. Zbytek je totiž zákonná valorizace, k níž dojít bezpodmínečně muselo.

Komentátor ale odhalil další pochybné výroky. Například ten, že senioři se neměli nikdy tak dobře jako dnes. Z části jde o pravdivý výrok, který má jedno velké ale.

"Poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě činil 40 procent, v současnosti je jen 38 procent. Reálně si tak senioři paradoxně nepolepšili tak výrazně, jak se na první pohled může zdát," upozornil komentátor.

Proč by se ale Babiš snažil občanům mazat med kolem úst? I na to má komentátor odpověď. Blíží se totiž volby, a v nich chce hnutí ANO uspět. "Premiér prohlásil, že neví, co je důchodová reforma. Naopak moc dobře ví, jak funguje politický marketing a jak se zachází s přízní voličů," varuje komentátor.

Témata:  důchodci důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.