Úřady práce schválily zatím 3 700 žádostí o náhradní výživné, vydaly 9,6 milionů

Úřady práce schválily za první tři měsíce 3679 žádostí o náhradní výživné od státu za neplatiče. Vyplatily na něm za tu dobu 9,6 milionu korun. Celkem od začátku července do konce září dostaly 4553 žádostí o tuto novou dávku. ČTK to řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Náhradní výživné se v Česku zavedlo od července. Z údajů úřadu vyplývá, že dávku v první čtvrtroce dostalo pět tisícovek dětí.

Úřad práce, ilustrační fotografie

"V drtivé většině případů - v 86,1 procenta - je zástupcem dítěte žena, ve 13,9 procenta pak muž. Ve více než 85 procentech případů úřad práce už dávku přiznal. V průměru obdrželi žadatelé v rámci celého čtvrtletí 1919 korun (na dávku měsíčně)," upřesnila mluvčí.

Úřad práce může vyplácet dětem neplatičů od letošního července nehrazené stanovené výživné či doplácet dlužnou částku, a to nejvýš do 3000 korun měsíčně. Tuto novou sociální dávku může poskytovat až dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení poskytování podpory vymáhání převezme úřad. Podle podkladů k zákonu o náhradním výživném se počítá s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů.

Podle mluvčí se další žádosti posuzují. U některých se čeká na dodání potřebných podkladů. Chybí třeba doklady o obdrženém výživném. Někdy žadatelé ještě nezačali sami alimenty vymáhat, nedodali tak návrh na exekuci či soudní rozhodnutí.

Za první měsíc dostaly úřady práce 2152 žádostí. V srpnu jich dorazilo 1396 a v září 1005. V červenci úředníci přiznali peníze 946 žadatelům a žadatelkám, v srpnu 1681 a v září pak 1252. Celkem se za tři měsíce vyplatilo 9,6 milionu korun. Ministerstvo práce očekávalo měsíčně kolem 2000 žádostí. Odhadovalo, že by se mělo ročně vydat asi 861,31 milionu korun. Pro letošek by měl mít resort ve svém rozpočtu na dávku 445 milionů korun.

Dalších minimálně 115,48 milionu korun ročně by se mělo podle podkladů k zákonu vydat na nové úředníky, kteří mají náhradní alimenty od státu vyřizovat. V úřadech práce kvůli tomu vzniklo 160 nových úřednických míst. Do každé pobočky v republice nastoupili zhruba dva pracovníci. Nové aplikace pro agendu výživného měly stát 38 milionů korun a 12 milionů pak jejich roční provoz. "Na novou agendu se úřad práce v předstihu velmi pečlivě připravoval, proto i administrace náhradního výživného probíhá v rámci celé republiky bez významnějších problémů," uvedla mluvčí.

Informace mohou zájemci najít na webu úřadu práce. Na stránce jsou nejčastější otázky a odpovědi i videa s návodem.

Organizátoři projektu Vaše výživné se dotazovali 500 samoživitelek a samoživitelů, zda si o novou dávku požádali. Udělala to necelá čtvrtina. Tři lidé z deseti respondentek a respondentů si mysleli, že na peníze od státu nemají nárok, zhruba stejný podíl neměl dost informací. Část dotázaných odpověděla, že výživné od státu nechtějí, protože by měl platit rodič.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky