náhradní výživné

Petr Pavel

Pavel podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky

Důchody a sociální podpora

Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začala platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí právní úpravu. Je ale nutné doložit do konce listopadu potřebné dokumenty příslušnému Úřadu práce, který bude klienty písemně informovat.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Náhradní výživné zřejmě bude stát vyplácet po čtyři roky, schválila Sněmovna

Důchody a sociální podpora

Náhradní výživné za neplatiče alimentů bude stát zřejmě vyplácet až čtyři roky místo nynějších dvou let. Podle vládních odhadů budou náklady více než 200 milionů korun ročně. Prodloužení doby výplaty vláda navrhla v reakci na problémy s vymáháním výživného po dlužnících u soudů nebo v exekucích. Sněmovna dnes změnu schválila i hlasy opozičních poslanců ANO a SPD už v prvním kole projednávání. Novelu tak nyní dostane k projednání Senát.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Úřady práce schválily zatím 3 700 žádostí o náhradní výživné, vydaly 9,6 milionů

Důchody a sociální podpora

Úřady práce schválily za první tři měsíce 3679 žádostí o náhradní výživné od státu za neplatiče. Vyplatily na něm za tu dobu 9,6 milionu korun. Celkem od začátku července do konce září dostaly 4553 žádostí o tuto novou dávku. ČTK to řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Náhradní výživné se v Česku zavedlo od července. Z údajů úřadu vyplývá, že dávku v první čtvrtroce dostalo pět tisícovek dětí.

Aktuálně se děje

22. října 2024 10:41

Chcete získat informace z registru dlužníků? Buďte obezřetní

Spotřebitelé by měli být obezřetní, chtějí-li získat informace z registru dlužníků. Provozovatelé těchto registrů často slibují detailní informace o stavu dluhů, ale mnohdy poskytnou neúplný přehled, za který si spotřebitel přesto připlatí. Jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde získat spolehlivé informace? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy