Spolu chce o zvýšení důchodů jednat v podrobné debatě

Koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu chce navýšení důchodů na příští rok projednat ve Sněmovně podrobně. Plánuje jednat o změně v penzích na základě zásluhovosti v péči o děti a o vdovských a vdoveckých důchodech. Rychlé projednání vládního návrhu dnes vetuje. Politici Spolu o tom informovali novináře před zahájením jednání pléna dolní komory.

Ilustrační fotografie

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přitom uvedla, že stát navýšením důchodů v době prohlubování rozpočtového schodku neúměrně zatíží náklady státu. Uvedla, že poslanci Spolu podporovali vyšší než povinnou valorizaci penzí v bohatých letech, nynější návrh vládní koalice označila za předvolební populismus.

Poslanci se na mimořádné schůzi sejdou dnes odpoledne, aby jednali o dodatečném zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních a dalších důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Měsíční penze by podle zákonných pravidel měly vzrůst od ledna v průměru o 450 korun. Dalších 300 korun navíc by mělo podle předlohy putovat do zásluhové části důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Ke konci letošního prvního čtvrtletí činila průměrná starobní penze 15.351 korun.

Dodatečné přidání by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Adamová uvedla, že 33 miliard během tří let je zadlužením na úkor dětí a vnuků.

Někteří opoziční poslanci už řekli, že novelu s ohledem na stav státního rozpočtu a ekonomickou situaci Česka nepodpoří. Uvedli, že nechtějí dál prohlubovat schodky. Zmínili i předvolební uplácení voličů. Návrh kritizovali také ekonomové. Podle nich je nesystémový a do budoucna ještě zhoršuje udržitelnost penzijní soustavy. Podle Spolu vláda selhala, když neprosadila penzijní reformu. Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že proto chtějí opoziční politici při podrobném projednávání novely jednat o příspěvku k důchodu za výchovu dětí a o navýšení důchodů vdovců a vdov.

Témata: důchody | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky