Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spolu chce o zvýšení důchodů jednat v podrobné debatě

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu chce navýšení důchodů na příští rok projednat ve Sněmovně podrobně. Plánuje jednat o změně v penzích na základě zásluhovosti v péči o děti a o vdovských a vdoveckých důchodech. Rychlé projednání vládního návrhu dnes vetuje. Politici Spolu o tom informovali novináře před zahájením jednání pléna dolní komory.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přitom uvedla, že stát navýšením důchodů v době prohlubování rozpočtového schodku neúměrně zatíží náklady státu. Uvedla, že poslanci Spolu podporovali vyšší než povinnou valorizaci penzí v bohatých letech, nynější návrh vládní koalice označila za předvolební populismus.

Poslanci se na mimořádné schůzi sejdou dnes odpoledne, aby jednali o dodatečném zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních a dalších důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Měsíční penze by podle zákonných pravidel měly vzrůst od ledna v průměru o 450 korun. Dalších 300 korun navíc by mělo podle předlohy putovat do zásluhové části důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Ke konci letošního prvního čtvrtletí činila průměrná starobní penze 15.351 korun.

Dodatečné přidání by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Adamová uvedla, že 33 miliard během tří let je zadlužením na úkor dětí a vnuků.

Někteří opoziční poslanci už řekli, že novelu s ohledem na stav státního rozpočtu a ekonomickou situaci Česka nepodpoří. Uvedli, že nechtějí dál prohlubovat schodky. Zmínili i předvolební uplácení voličů. Návrh kritizovali také ekonomové. Podle nich je nesystémový a do budoucna ještě zhoršuje udržitelnost penzijní soustavy. Podle Spolu vláda selhala, když neprosadila penzijní reformu. Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že proto chtějí opoziční politici při podrobném projednávání novely jednat o příspěvku k důchodu za výchovu dětí a o navýšení důchodů vdovců a vdov.

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy