Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč mají někteří důchodci malé penze? Z části si za to mohou sami

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

O velikosti penzí v Česku se vedou sáhodlouhé debaty už několik let. Řada lidí vinu svaluje na stát, je ale nutno připomenout, že možnost ovlivnit výši penzí mají a měli i sami lidé. Mnohdy tak za nízké důchody mohou právě oni sami.

Pouze výdělky, které ČSSZ eviduje, jsou totiž tzv. vyměřovacím základem pro výpočet důchodu. Pobírání části mzdy tzv. na ruku má velký vliv na výši nejen starobního, ale i důchodu invalidního či pozůstalostního.

Obvykle mladí lidé, v produktivním věku, si často nepřipouští, že důchod se jich nemusí týkat jen „ve stáří", ale že v jejich životě mohou nastat situace, kdy kvůli dlouhodobé nemoci či vážnému úrazu, bude jejich rodina či oni samotní spoléhat na důchod, uvedla ČSSZ na svém webu.

Potvrzují to i zkušenosti pracovníků ČSSZ a okresních správ sociálního zabezpečení, kteří ve své praxi zaznamenávají rozčarování některých žadatelů o důchod už při sepisování žádosti, ale zejména poté, co se lidé seznámí s výší důchodu, který jim byl vypočten na základě odpracovaných let a příjmů. Obdobně to platí i u nemocenských dávek, kdy jejich výše závisí taktéž na příjmu, který zaměstnavatel vykázal na příslušných tiskopisech.

Dalším důležitým faktorem je spoření si na penzi. Je důležité si během ekonomicky aktivního období vytvořit dostatečné rezervy, které budeme čerpat právě v tomto období.

Témata:  důchody důchodci

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.