Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nárok na ošetřovné? Potvrzení o uzavření školy budou úřady vyžadovat dál

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

K nároku na ošetřovné asi bude nadále nutné potvrzení školy o jejím uzavření, byť by byla zavřena na základě plošného mimořádného opatření vlády. Kabinet ANO a ČSSD odmítl podle očekávání předlohu opozičního hnutí STAN, podle níž by úřady k vyplacení ošetřovného v těchto případech potvrzení školy nevyžadovaly. Autoři vycházejí ze zkušeností z uzavření škol v době epidemie koronaviru. O záporném stanovisku informovala po jednání kabinetu Strakova akademie.

Potvrzení dokládá i skutečnost, že dítě školu navštěvuje a nemá povoleno například individuální vzdělávání, upozornili vládní legislativci. Správa sociálního zabezpečení tyto údaje nemá, a nemůže tedy rozhodnout, zda potřeba péče o dítě kvůli uzavření školy vznikla, nebo ne, napsali. Navíc i při plošném uzavření škol a školských zařízení mohou existovat výjimky, stojí v podkladech.

Poslanci z řad Starostů ale tvrdí, že v případech plošného uzavření škol například kvůli havárii nebo epidemii je vyžadování potvrzení nepřiměřené a nadbytečné. Navrhovaná úprava by snížila administrativní zátěž rodičů i škol, zdůraznili v důvodové zprávě.

Potvrzení kvůli ošetřovnému si rodiče museli obstarávat i při nynějším plošném uzavření škol a školských zařízení při nynější epidemii nového koronaviru. V Senátu se nad tím koncem dubna při projednávání vládního návrhu na dočasný růst dávky ze 60 na 80 procent vyměřovacího základu pozastavoval Michael Canov (SLK). Podmínku označil za absurdní a za šikanu.

Pokud by zákonodárci předlohu STAN schválili, byla by účinná od poloviny příštího roku. Není ale jasné, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Témata:  Ošetřovné školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.