Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo má do poloviny ledna připravit revizi dávek pro uprchlíky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministerstvo práce má do poloviny ledna navrhnout, jak by měly od dubna vypadat dávky pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Má připravit revizi systému podpory. Uložila mu to vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Asistenční centra pro příchozí budou podle něj kraje provozovat do konce března, pak od nich provozování převezme stát.

Česko přiznává uprchlíkům dočasnou ochranu zatím do konce března. Kabinet dnes schválil návrh novely, která ji podle dohody EU prodlužuje o rok. Uprchlíkům s vízem k ochraně stát vyplácí humanitární dávku 5000 korun na pořízení základního vybavení pro začátek života v ČR. Příchozí v nouzi ji mohou pobírat opakovaně, ale nejdéle dalších pět měsíců. Dávka není pro ty, kteří mají zajištěné ubytování se stravou a vybavením. Běženci, kteří jsou v ČR víc než půl roku a jsou v tísni, pak mohou požádat o další podporu. Od šestého měsíce po získání dočasné ochrany může dospělý dostat částku ve výši životního minima, nyní tedy 4620 korun. Pro děti a mladé do 18 let to může být teď 3320 Kč. Úřady práce pak posílají ještě solidární příspěvek těm, kteří zdarma u sebe doma či ve svém volném bytě ubytují uprchlíky aspoň na 16 dní v měsíci.

"Ministerstvo práce má do 15. ledna představit revizi systému, jak bude vypadat od 1. dubna s dávkami a příspěvky. Druhý rok se pojede podle nových pravidel," řekl Rakušan.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že se český sociální systém uprchlíkům plně neotevře. Podle Jurečky je důvodem hlavně to, že by to úřady nebyly schopny personálně a technicky zvládnout. Česko tak vyplácení humanitární dávky prodlouží, uvedl ministr.

Asistenční centra, kde mohou uprchlíci po příjezdu získat pomoc, zajistit si ubytování a vyřídit i další náležitosti, budou kraje podle vicepremiéra provozovat do konce března. Od dubna pak zajištění provozu převezme stát. "S kraji jsme se dohodli," uvedl ministr vnitra.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby v Česko vydalo 463.800 víz k ochraně. Podle dřívějších informací zhruba 35 procent z nich mají děti a mladí do 18 let. Z dospělých 72 procent tvořily ženy a přes pět procent jsou lidé nad 65 let. Cizinecké policii svůj pobyt dosud nahlásilo 606.900 lidí z Ukrajiny.

Jurečka několikrát zopakoval, že příjemců humanitární dávky postupně ubývá. Podle údajů ministerstva práce ji v září dostalo 141.000 lidí, tedy skoro o 100.000 méně než v jarních měsících. Celkové výdaje činily zhruba sedm miliard korun. Do práce na konci září chodilo přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem. Od dubna do 25. září úřad práce poslal pak domácnostem celkem 122.900 solidárních příspěvků na ubytování uprchlíků za víc než miliardu korun.

Témata:  Ministerstvo práce a sociálních věcí uprchlíci Ukrajina

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy