Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka zvažuje návrh na úpravu věku odchodu do penze

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministerstvo práce a sociálních věcí propočítá dopady pomalejšího růstu věku odchodu do důchodu na penzijní systém a jeho udržitelnost, řekl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) po kulatém stole o důchodové reformě. Podle výsledků by ji pak bylo možné ještě upravit. 

Demografové navrhují, aby se hranice věku odchodu do důchodu posouvala plynule a pomaleji o měsíc za rok. Důchodový věk lidí narozených v roce 2000 by tak byl podle grafů téměř o dva roky nižší, než je současný vládní záměr.  Jurečka ve čtvrtek uvedl, že je připraven tento návrh podrobit simulačnímu modelu, který ukáže, co by to znamenalo z hlediska bilance důchodového systému.

"Bude to rozhodně znamenat, že ten náš cíl nebude minus jedno procento HDP kolem roku 2050. Bude to rozhodně znamenat propad. Nedokážu říct v tento okamžik kolik. Ale rozhodně opravdu beru vážně zabývat se otázkou nastavení principu, který demografové navrhují na základě jiné prognózy," poznamenal. 

Fialova vláda podle ministra nechce nechávat rozhodnutí na některém z příštích kabinetů. Jurečka se domnívá, že klíčová jednání nastanou před druhým čtením zákona v Poslanecké sněmovně, kdy se stanoví, které úpravy důchodové reformy budou ještě přípustné. Do té doby jsou podle něj možná jednání s opozicí. 

Vládní ODS v úterý informovala, že poslanci v tomto týdnu s největší pravděpodobností sesbírají dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze k projednávání důchodové reformy v příštím týdnu.

Témata:  Marián Jurečka (KDU-ČSL) důchody

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy