Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody v roce 2020: Kolik přesně dostanete navíc?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důchod se od ledna zvýší o 900 korun měsíčně. Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl polepšit aspoň o 371 korun.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobírá v Česku kolem 2,9 milionu lidí. Podle zákonných pravidel se důchod zvedá vždy v lednu o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Důchod měl podle těchto čísel v průměru růst o 749 korun, vláda ale prosadila novelu, že se průměrná penze zvedne ještě o 151 korun na 900 korun.

Na důchody by se mělo v příštím roce vydat poprvé přes půl bilionu Kč. Podle navrhovaného rozpočtu, který schválila vláda a projedná Sněmovna, to má být 509,35 miliardy korun. Je to téměř o 37 miliard Kč víc než letos, což podle Babiše kopíruje výši plánovaného 40miliardového schodku rozpočtu pro příští rok.

Přidání se bude odvíjet od výše penze. Ti, kteří mají nyní méně než 13.426 korun, dostanou celkem méně než zmiňovaných 900 korun. Ten, kdo má starobní penzi 8000 korun, dostane i s příspěvkem přidáno celkem 617 korun. Lidem s 12.000 Kč měsíčně přibude 825 korun.

U důchodu 16.000 korun by valorizace i s příspěvkem měla činit celkem 1033 korun. O tisíc korun vyšší důchod než letos budou mít lidé, kteří nyní pobírají bezmála 15.370 korun. Těm, kteří mají něco přes 11.500 korun, by se měla penze zvednout o 800 korun.

Témata:  důchody důchodci

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jurečka vyzval členské státy EU ke zrychlení vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

V Bruselu jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce.