Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodcům dojde trpělivost? Vláda se obává, co vyvolá tento nový krok

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Nejen velikost starobních důchodů vyvolává mezi lidmi vášně. Stejně je na tom i věk odchodu do důchodu, který se bude v následujících letech zřejmě měnit. A většině současných či budoucích seniorů se líbit nebude.

Pracovníci v některých profesích by totiž mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Podle jedné z možností by se za každých deset let práce v rizikových podmínkách mohl věk nástupu na odpočinek snížit o rok a pobíraná penze zvednout v průměru o tisícikorunu.

S tématem přišel premiér Andrej Babiš, který o tom mluvil na setkání se seniory. Podmínil to sice tím, že se státní kase bude dařit, vláda ale přesto debatuje o tom, které profese by mohly odcházet do penze dříve než dnes.

A tady bude zřejmě největší kámen úrazu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka totiž jde o citlivou věc, protože seznam profesí nikdy nebude úplný. Vždycky se zkrátka najde někdo, kdo bude mít pocit, že na tom seznamu má být, a není.

A takoví lidé, často i těsně před seniorským věkem nebo dokonce v důchodu, pak mohou podávat žaloby. Ať už kvůli tomu, že chtějí do penze odejít dřív, nebo proto, že v ní jsou a mají pocit, že si onu tisícikorunu navíc zaslouží také.

"Abychom se vyhnuli žalobám za diskriminaci, tak bychom to chtěli postavit na relevantních datech, na statistikách nemocnosti a zátěže pracujících. To musí dodat ministerstvo zdravotnictví a tam jsme zatím skončili. Tento seznam musí obstát i při případném přezkumu u Ústavního soudu," řekl Hamáček České televizi.

Až poté, kdy bude mít vláda tyto údaje, může prý začít připravovat zákon. To může trvat i několik let, ale nemusí k tomu dojít vůbec. Tři roky, během kterých chce vláda věc projednávat, jsou protkané volbami a je otázkou, jaká bude tou dobou ekonomická situace. 

Co chce naopak vláda řešit urychleně je, že ženy dostávají v průměru nižší penze než muži. Koalice se podle Hamáčka na tom, že jde o problém, shodla, a řešení je prý na obzoru. "Našli jsme způsob kompenzace, došli jsme k tomu, jak jiným výpočtem důchody vyrovnat. Jen musíme dotáhnout do konce přesné částky, ale na principu už shoda je," uvedl ministr vnitra.

Témata:  důchody důchodový věk

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.