Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodcům dojde trpělivost? Vláda se obává, co vyvolá tento nový krok

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Nejen velikost starobních důchodů vyvolává mezi lidmi vášně. Stejně je na tom i věk odchodu do důchodu, který se bude v následujících letech zřejmě měnit. A většině současných či budoucích seniorů se líbit nebude.

Pracovníci v některých profesích by totiž mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Podle jedné z možností by se za každých deset let práce v rizikových podmínkách mohl věk nástupu na odpočinek snížit o rok a pobíraná penze zvednout v průměru o tisícikorunu.

S tématem přišel premiér Andrej Babiš, který o tom mluvil na setkání se seniory. Podmínil to sice tím, že se státní kase bude dařit, vláda ale přesto debatuje o tom, které profese by mohly odcházet do penze dříve než dnes.

A tady bude zřejmě největší kámen úrazu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka totiž jde o citlivou věc, protože seznam profesí nikdy nebude úplný. Vždycky se zkrátka najde někdo, kdo bude mít pocit, že na tom seznamu má být, a není.

A takoví lidé, často i těsně před seniorským věkem nebo dokonce v důchodu, pak mohou podávat žaloby. Ať už kvůli tomu, že chtějí do penze odejít dřív, nebo proto, že v ní jsou a mají pocit, že si onu tisícikorunu navíc zaslouží také.

"Abychom se vyhnuli žalobám za diskriminaci, tak bychom to chtěli postavit na relevantních datech, na statistikách nemocnosti a zátěže pracujících. To musí dodat ministerstvo zdravotnictví a tam jsme zatím skončili. Tento seznam musí obstát i při případném přezkumu u Ústavního soudu," řekl Hamáček České televizi.

Až poté, kdy bude mít vláda tyto údaje, může prý začít připravovat zákon. To může trvat i několik let, ale nemusí k tomu dojít vůbec. Tři roky, během kterých chce vláda věc projednávat, jsou protkané volbami a je otázkou, jaká bude tou dobou ekonomická situace. 

Co chce naopak vláda řešit urychleně je, že ženy dostávají v průměru nižší penze než muži. Koalice se podle Hamáčka na tom, že jde o problém, shodla, a řešení je prý na obzoru. "Našli jsme způsob kompenzace, došli jsme k tomu, jak jiným výpočtem důchody vyrovnat. Jen musíme dotáhnout do konce přesné částky, ale na principu už shoda je," uvedl ministr vnitra.

Témata:  důchody důchodový věk

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy