Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci se letos dočkají ještě třetí valorizace, kvůli inflaci způsobené válkou na Ukrajině

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Komentář Lukáše Kovandy: Inflace v Česku je nyní nejvýraznější od 90. let. Další impuls dostává v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Sčítají“ se tak efekty pandemické inflace, která už sama o sobě byla citelná, a právě inflace válečné, která se převážně ještě teprve projeví. Výsledkem bude nečekaně silná dynamika růstu inflačního ukazatele, na jehož základě se ze zákona důchody valorizují.

Důchodci se kvůli tomuto nečekaně rychlému růst cen, podpořenému nyní válkou na Ukrajině, podle všeho dočkají ještě letos druhé mimořádné valorizace, celkově tedy třetí. Důchody byly letos valorizovány, jak je obvyklé, v lednu a budou v rámci mimořádné valorizace navýšeny od letošního června, kdy stát důchodcům přidá v průměru 1017 korun.

Podmínky pro mimořádnou valorizaci se splnily letos v lednu, kdy došlo k růstu příslušného podkladového inflačního ukazatele o pět procent v porovnání s červnem 2021, což je poslední měsíc, který zohledňuje letošní lednová řádná valorizace. Jestliže bude pokračovat letošní silná meziměsíční dynamika inflace, která byla zatím patrná jak u čísel za leden (kdy se kvůli přeceňování dala čekat), tak ale i za únor, už nejspíše letos v červnu nebo červenci budou splněny podmínky pro druhou letošní mimořádnou valorizaci. K té musí ze zákona opět dojít v pátém měsíci od splnění podmínek pro ni, tedy letos v listopadu nebo prosinci.

Je pravděpodobné, že druhá mimořádná valorizace by byla procentuálně nižší než první mimořádná valorizace, kterou představuje nárůst zásluhové části penze o 8,2 procenta. Základní výměra, kterou mají všichni důchodci stejnou (3900 korun), se mimořádnou valorizací nenavyšuje.

Jeden příklad za všechny. Člověk, který nyní pobírá důchod 16 000 korun měsíčně si díky červnové mimořádné valorizaci přijde navíc na 993 korun. Od června tedy bude pobírat 16 993 korun. Pokud by pro druhou mimořádnou valorizaci byly splněny podmínky už letos v červnu, bude se příslušným způsobem navýšený důchod vyplácet od listopadu 2022. Jestliže bude nárůst zásluhové části na základě inflačního vývoje mezi letošním lednem a červnem odpovídat například 5,5 procenta, v listopadu se člověk s uvedeným důchodem 16 993 korun dočká navýšení o dalších 720 korun. Důchod takového člověka tedy bude činit 17 713 korun a bude tak hned o 1713 korun vyšší, než je nyní.  

Témata:  důchodci důchody valorizace inflace komentář

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.