Životní a existenční minimum vzrostlo, zvýšily se i důchody

O devět procent s platností od 1. ledna vzrostly částky životního a existenčního minima, zvyšují se i důchody. Uvedlo to ministerstvo financí.

660
reklama

Životní minimum nově zvyšuje na 3410 a existenční minimum 2200 korun. Vláda chce tímto krokem kompenzovat změny ve snížené sazbě daně z přidané hodnoty (DPH). Ta se zvedá od začátku ledna z 10 na 14 procent. Od životního a existenčního minima se odvíjí výše sociálních dávek.
 
Od nového roku se mění také výše starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Jejich základní výměra vzrostla o 40 korun na 2270 Kč a procentní výměra se zvýšila o 1,6 procenta.
 
V průměru o 174 korun se také od Nového roku zvyšují důchody.
 
Nově se změní pravidla pro lidi, kteří půjdou do předčasné penze. Pokud do ní odejdou o více než rok a méně než o dva roky dřív, bude jim v tomto období důchod krátit o 1,2 procenta za každých 90 dnů.

Vdovy a vdovci pobírající pozůstalostní důchod nebudou při uzavření nového manželství jednorázově dostávat 12 měsíčních splátek důchodu. Nezaopatřené děti naopak získají nárok na sirotčí důchod i po lidech, kteří je sice vychovávali, ale nebyli jejich rodiči nebo osvojiteli.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky