Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Životní a existenční minimum vzrostlo, zvýšily se i důchody

Životní a existenční minimum vzrostlo, zvýšily se i důchody

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

O devět procent s platností od 1. ledna vzrostly částky životního a existenčního minima, zvyšují se i důchody. Uvedlo to ministerstvo financí.

Životní minimum nově zvyšuje na 3410 a existenční minimum 2200 korun. Vláda chce tímto krokem kompenzovat změny ve snížené sazbě daně z přidané hodnoty (DPH). Ta se zvedá od začátku ledna z 10 na 14 procent. Od životního a existenčního minima se odvíjí výše sociálních dávek. Od nového roku se mění také výše starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Jejich základní výměra vzrostla o 40 korun na 2270 Kč a procentní výměra se zvýšila o 1,6 procenta. V průměru o 174 korun se také od Nového roku zvyšují důchody. Nově se změní pravidla pro lidi, kteří půjdou do předčasné penze. Pokud do ní odejdou o více než rok a méně než o dva roky dřív, bude jim v tomto období důchod krátit o 1,2 procenta za každých 90 dnů.

Vdovy a vdovci pobírající pozůstalostní důchod nebudou při uzavření nového manželství jednorázově dostávat 12 měsíčních splátek důchodu. Nezaopatřené děti naopak získají nárok na sirotčí důchod i po lidech, kteří je sice vychovávali, ale nebyli jejich rodiči nebo osvojiteli.

Témata:  důchody životní úroveň

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.