Projekt sociálních karet zastavil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s ministerstvem práce a sociálních věcí správní řízení, a to kvůli pochybnostem, zda ministerstvo neporušilo zákon výběrovým řízením v souvislosti se sociální kartou. Vyplývá to z dopisu ÚOHS poslaném ČSSD, o kterém strana informovala ve čtvrtek.

Na tendr antimonopolní úřad ČSSD poukázala.

"Z obdržené dokumentace získal úřad pochybnosti o tom, zda zadavatel postupoval při zadávání uvedené veřejné zakázky podle zákona, a proto zahájil správní řízení z moci úřední," stojí v materiálu.

Úřad také ministerstvu zakázal uzavřít smlouvu na plnění dotyčné veřejné zakázky, "a to až do doby nabytí právní moci rozhodnutí, kterým bude správní řízení ukončeno," napsala dále ředitelka odboru veřejných zakázek ÚOHS Edita Štarhová.
 
Prostřednictvím této karty mají být vypláceny sociální dávky. Veřejnou obchodní soutěž na provozování karty vyhlásilo MPSV už 30. června 2011. Parlamentem přitom dosud nebyl přijat zákon, který kartu sociálních systémů zavádí.
 
"Sociální demokracie od samého začátku poukazovala na možné porušení zákona v této věci a zjevnou finanční nevýhodnost pro daňové poplatníky," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
 
Vítěz soutěže, tedy některá z přihlášených bank, bude prostřednictvím provozování karty disponovat značným finančním kapitálem. Za používání karty klientem si také bude moci účtovat poplatky. Stát tak podle ČSSD zprostředkuje bance zisk, který by bez oprávnění provozovat tuto kartu nenabyla.
 
"ČSSD je přesvědčena, že pokud se prokáže, že ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Drábkem porušilo v této závažné věci zákon, pak je další fungování Jaromíra Drábka v pozici ministra nepřijatelné a měl by na svou funkci okamžitě rezignovat," uzavřel Sobotka.

Témata: sociální karta

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky