Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Projekt sociálních karet zastavil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s ministerstvem práce a sociálních věcí správní řízení, a to kvůli pochybnostem, zda ministerstvo neporušilo zákon výběrovým řízením v souvislosti se sociální kartou. Vyplývá to z dopisu ÚOHS poslaném ČSSD, o kterém strana informovala ve čtvrtek.

Na tendr antimonopolní úřad ČSSD poukázala.

"Z obdržené dokumentace získal úřad pochybnosti o tom, zda zadavatel postupoval při zadávání uvedené veřejné zakázky podle zákona, a proto zahájil správní řízení z moci úřední," stojí v materiálu.

Úřad také ministerstvu zakázal uzavřít smlouvu na plnění dotyčné veřejné zakázky, "a to až do doby nabytí právní moci rozhodnutí, kterým bude správní řízení ukončeno," napsala dále ředitelka odboru veřejných zakázek ÚOHS Edita Štarhová. Prostřednictvím této karty mají být vypláceny sociální dávky. Veřejnou obchodní soutěž na provozování karty vyhlásilo MPSV už 30. června 2011. Parlamentem přitom dosud nebyl přijat zákon, který kartu sociálních systémů zavádí. "Sociální demokracie od samého začátku poukazovala na možné porušení zákona v této věci a zjevnou finanční nevýhodnost pro daňové poplatníky," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vítěz soutěže, tedy některá z přihlášených bank, bude prostřednictvím provozování karty disponovat značným finančním kapitálem. Za používání karty klientem si také bude moci účtovat poplatky. Stát tak podle ČSSD zprostředkuje bance zisk, který by bez oprávnění provozovat tuto kartu nenabyla. "ČSSD je přesvědčena, že pokud se prokáže, že ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Drábkem porušilo v této závažné věci zákon, pak je další fungování Jaromíra Drábka v pozici ministra nepřijatelné a měl by na svou funkci okamžitě rezignovat," uzavřel Sobotka.

Témata:  sociální karta

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.