Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude minimální důchod? Ministryně navrhuje změny důchodového systému

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navrhuje několik dalších změn důchodového systému. Objevit by se mohl například minimální důchod, hovoří se ale i o úlevách rodičům. Bude minimální důchod? Ministryně navrhuje změny důchodového systému

Vláda Bohuslava Sobotky plánuje podle Hospodářských novin změny ve vyplácení důchodů, přičemž částečně vychází z práce odborné komise, která měla pod vedením analytika Martina Potůčka najít způsob, jak ukončit druhý pilíř a reformovat důchodový systém. 

Podle deníku se usiluje například o větší volnost při navyšování penzí, zvýhodnit chce ale vláda i rodiče více dětí. Možné je také stanovení minimálního důchodu.

"Je důležité, aby minimální důchod byl aspoň na minimu životní úrovně," řekla deníku Marksová s tím, že bude navrhovat částku ještě vyšší, než je životní minimum, které činí 3410 korun. 

"Probíhalo by to podobně jako u minimální mzdy, kterou dnes vláda také navyšuje rozhodnutím," podotkla Marksová. Ekonom a člen důchodové komise Jaroslav Vostatek ale tvrdí opak: "Vláda neví, kam se chce s důchody dostat. Jen teď hodlá utratit nějaké peníze," říká.

Návrh na minimální důchod se podle něj ve skutečnosti dotkne zhruba jen desítky tisíc lidí. "Nemá to praktický význam. Jen se bude před volbami moct vyprávět voličům, co vše se udělalo pro lidi," dodal. "Je dobré, aby důchodové pojištění bylo mimo státní rozpočet. Aby si tam vláda nemohla dělat, co chce," podotkl.

Témata:  důchodci důchody Michaela Marksová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy