Důchody chceme pro všechny takto. Co se chystá?

Na základě žádosti předsedy odborné komise pro důchodovou reformu na Ministerstvu práce a sociálních věcí představilo hnutí Úsvit přímé demokracie svůj pohled na budoucí podobu důchodového systému.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Důchodová reforma je pro další léta jedním ze základních pilířů sociální politiky hnutí Úsvit přímé demokracie a předpokládá její nastavení na dlouhé roky dopředu. Její fungování, stabilitu a také finanční zajištění.

Podle poslankyně a experta hnutí Úsvit na sociální politiku Jany Hnykové musí důchodová reforma zajišťovat rovné podmínky pro přiznání důchodu, ale na druhé straně musí vést občany k odpovědnosti a plnění povinností. Důležitým principem je zde solidarita člověka k člověku, který je znevýhodněn stavem, věkem a může tak být ohrožen sociálním vyloučením a chudobou.

Důchodová reforma musí podle Hnykové vést k sociální spravedlnosti, aby lidé, kteří poctivě pracují, podnikají, či odvádějí finanční prostředky za jinou samostatně výdělečnou činnost, si užili dle svého přispění do sociálního zabezpečení i výsledků své práce. Důchodová reforma, která nastaví jasná pravidla, musí být udržitelná, dlouhodobě stabilní a zajišťující dostatek finančních prostředků do tohoto fondu.

Návrh důchodové reformy hnutí Úsvit
•Chceme nastavit minimální hranice starobního důchodu tak, aby byly pokryty životní náklady člověka.
•Výpočet důchodu musí být jednoduchý a přehledný. Každý člověk by měl mít možnost si spočítat, jaká částka mu bude přiznána a jak si bude moci naspořit dle svých požadavků na vyšší úroveň života v důchodovém věku.
•Podle našeho návrhu by se výše důchodu měla odvíjet od odvedených finančních částek do fondu sociálního zabezpečení a důchod by měl být přiznán každému občanovi v 5 kategoriích podle toho, kolik přispěl.
•Starobní důchod by měl být pro ženy doplněn bonusem a měl by obsahovat zvýhodnění za porod a za každé narozené druhé a třetí dítě.
•Mimo jiné bychom chtěli nahradit název mateřská dovolená výrazem mateřská péče, protože výchova dítěte opravdu není žádnou dovolenou.
•Starobní důchod by měl obsahovat i další bonusový příplatek v případech, že by člověk pracoval ve zvlášť obtížných podmínkách dle kategorií, které by byly jasně nastaveny.
•Každý občan by musel odpracovat minimální počet let a měla by být stanovena pevná hranice odchodu do důchodu. Naše představa pro odchod do důchodu je pro ženy i muže 65 let.
•Valorizace je nedílnou součástí důchodu. Při valorizaci by měl každý dostat vždy stejnou částku, tím by se nerozevíraly sociální nůžky tak, jako se tomu děje v současné době.
•Finanční zajištění důchodů by bylo nejen z odvodů do sociálního zabezpečení, ale stát by do tohoto fondu měl věnovat i zisky ze státních firem, jako je například Budvar, nebo ČEZ.
•Nad tímto návrhem důchodové reformy proběhla diskuse na širším fóru hnutí Úsvit přímé demokracie a panuje zde shoda. Pokud bude nastaven jiný systém důchodové reformy a nebude odporovat naším principům, pak bude nutné náš postoj přehodnotit a podporovat to dobré pro naše občany.

Loading...

Diskuze: Důchody chceme pro všechny takto. Co se chystá?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky