Na základě žádosti předsedy odborné komise pro důchodovou reformu na Ministerstvu práce a sociálních věcí představilo hnutí Úsvit přímé demokracie svůj pohled na budoucí podobu důchodového systému.
Důchodová reforma je pro další léta jedním ze základních pilířů sociální politiky hnutí Úsvit přímé demokracie a předpokládá její nastavení na dlouhé roky dopředu. Její fungování, stabilitu a také finanční zajištění.
Podle poslankyně a experta hnutí Úsvit na sociální politiku Jany Hnykové musí důchodová reforma zajišťovat rovné podmínky pro přiznání důchodu, ale na druhé straně musí vést občany k odpovědnosti a plnění povinností. Důležitým principem je zde solidarita člověka k člověku, který je znevýhodněn stavem, věkem a může tak být ohrožen sociálním vyloučením a chudobou.
Důchodová reforma musí podle Hnykové vést k sociální spravedlnosti, aby lidé, kteří poctivě pracují, podnikají, či odvádějí finanční prostředky za jinou samostatně výdělečnou činnost, si užili dle svého přispění do sociálního zabezpečení i výsledků své práce. Důchodová reforma, která nastaví jasná pravidla, musí být udržitelná, dlouhodobě stabilní a zajišťující dostatek finančních prostředků do tohoto fondu.
Návrh důchodové reformy hnutí Úsvit•Chceme nastavit minimální hranice starobního důchodu tak, aby byly pokryty životní náklady člověka.•Výpočet důchodu musí být jednoduchý a přehledný. Každý člověk by měl mít možnost si spočítat, jaká částka mu bude přiznána a jak si bude moci naspořit dle svých požadavků na vyšší úroveň života v důchodovém věku.•Podle našeho návrhu by se výše důchodu měla odvíjet od odvedených finančních částek do fondu sociálního zabezpečení a důchod by měl být přiznán každému občanovi v 5 kategoriích podle toho, kolik přispěl.•Starobní důchod by měl být pro ženy doplněn bonusem a měl by obsahovat zvýhodnění za porod a za každé narozené druhé a třetí dítě.•Mimo jiné bychom chtěli nahradit název mateřská dovolená výrazem mateřská péče, protože výchova dítěte opravdu není žádnou dovolenou.•Starobní důchod by měl obsahovat i další bonusový příplatek v případech, že by člověk pracoval ve zvlášť obtížných podmínkách dle kategorií, které by byly jasně nastaveny.•Každý občan by musel odpracovat minimální počet let a měla by být stanovena pevná hranice odchodu do důchodu. Naše představa pro odchod do důchodu je pro ženy i muže 65 let.•Valorizace je nedílnou součástí důchodu. Při valorizaci by měl každý dostat vždy stejnou částku, tím by se nerozevíraly sociální nůžky tak, jako se tomu děje v současné době.•Finanční zajištění důchodů by bylo nejen z odvodů do sociálního zabezpečení, ale stát by do tohoto fondu měl věnovat i zisky ze státních firem, jako je například Budvar, nebo ČEZ.•Nad tímto návrhem důchodové reformy proběhla diskuse na širším fóru hnutí Úsvit přímé demokracie a panuje zde shoda. Pokud bude nastaven jiný systém důchodové reformy a nebude odporovat naším principům, pak bude nutné náš postoj přehodnotit a podporovat to dobré pro naše občany.
Témata: důchodci, důchodová reforma
Související
19. října 2024 18:37
15. října 2024 11:18
1. října 2024 9:48
10. září 2024 21:28
9. září 2024 6:07
29. srpna 2024 14:58