Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zrušení daně z nabytí nemovitostí míří ke schválení

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí míří k závěrečnému schvalování. Návrh také do budoucna zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Někteří poslanci ale usilují o to, aby tato možnost zůstala zachována a v druhém čtení v tomto směru přednesli své pozměňovací návrhy.

O zrušení daně se opakovaně snaží opoziční ODS. Naposledy s tímto návrhem přišla loni SPD a vláda ho odmítla. Stát na této dani ročně vybere až 13 miliard korun. Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dřívější negativní stanoviska vlády ke zrušení daně vysvětluje tím, že nechtěla připravit státní rozpočet o vybrané peníze. Od zrušení daně si slibuje například snížení nákladů na pořízení vlastního bydlení a také přehlednější daňový systém. Daň z nabytí navíc považuje za nespravedlivou.

Ministryně poslancům řekla, že jde o klasickou daňovou výjimkou, na kterou nedosáhnou všichni. Jako příklad uvedla děti, kterým na koupi bydlení našetří peníze jejich rodiče, takže si nemusí vzít hypotéku. Dodala, že tuto daň platí jenom fyzické osoby, protože právnické osoby to obejdou převodem obchodního podílu. Ujistila, že možnost odečtu úroků z úvěrů od základu daně zůstane zachována u dosavadních hypoték i v případě jejich refinancování.

Možnost odečítat zaplacené úroky od základu daně zůstane i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Odečítat úroky už nebude možné u úvěrů poskytnutých od 1. ledna 2022. "Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně," uvedlo již dříve ministerstvo financí.

Řada poslanců chce ale možnost odečtu úroků z úvěrů na bydlení zachovat. Je mezi nimi i poslanec vládní ČSSD Václav Votava. "Odpočet úroků zaplacených z úvěrů z hypoték a stavebního spoření od základu daně je výraznou podporou v pořízení bydlení především pro mladé rodiny. Je proto žádoucí tuto podporu bydlení také ponechat," uvedl ke svému návrhu.

S obdobným návrhem přišel i občanský demokrat Vojtěch Munzar, který současně jako alternativu navrhuje prodloužení vládou navrženého přechodného období. Prodloužit přechodné období navrhuje i předseda lidovců Marian Jurečka. Zachovat odečet úroků chce i Věra Kovářová (STAN) stejně jako poslanci SPD Jan Hrnčíř a Lubomír Španěl. Poslanec Pirátů Tomáš Martínek chce osvobodit od daně pouze občany ČR a zemí EU, zatímco firmy by jí podléhaly.

Témata:  daně daň z nemovitosti poslanecká sněmovna

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?