Nezvykle vysoká míra inflace, která na začátku letošního roku dosahuje osmi procent, bude podle Lubora Laciny z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně komplikovat v řadě firem vyjednávání o růstu mezd. Univerzita komentář odborníka zveřejnila na svých internetových stránkách.
"Ekonomiku výrobních firem v posledních měsících ovlivňují skutečnosti, které nemohou ovlivnit, jako je růst cen energií nebo problémy v kontejnerové přepravě. Rozhodnutí o nových mzdách tak budou odkládat na příhodnější dobu," upozornil ekonom.
Zároveň ale podle něj budou zaměstnanci i odbory argumentovat tím, že rostoucí spotřebitelské ceny a vysoké ceny energií zvyšují jejich životní náklady. Vysoká inflace také znehodnocuje jejich úspory a snižuje reálnou kupní sílu. "Nominální růst mezd ale opět navyšuje inflační očekávání prostřednictvím tzv. mzdové inflace, kdy mzdy rostou rychleji než produktivita práce," dodal Lacina. Velkou roli v růstu mezd v roce 2022 bude podle něj hrát zaměstnanost ve veřejném sektoru.
Lacina předpokládá, že kvůli růstu nemzdových nákladů, které firmy nemohou ovlivnit, bude jejich vedení velmi opatrné při vyjednávání o růstu mezd. "Firmy si nejsou jisté, jak trh bude reagovat na případné zvyšování cen v důsledku růstu nákladů. V takovém případě nejsou ochotny vyjednávat se zástupci zaměstnanců o růstu nominálních mezd a budou s vyjednáváními vyčkávat co nejdéle do doby, kdy bude jasné, zda růst inflace je pouze dočasný a Česká národní banka ho svou politikou zvyšování úrokových sazeb a dalších opatření měnové politiky zkrotí, nebo zda půjde a dlouhodobý jev," dodal Lacina.
Témata: platy / mzdy, Peníze
Související
4. prosince 2024 9:54
19. listopadu 2024 7:12
18. listopadu 2024 10:19
16. října 2024 10:54