Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyjednávání o mzdách budou složitá kvůli vysoké inflaci

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Nezvykle vysoká míra inflace, která na začátku letošního roku dosahuje osmi procent, bude podle Lubora Laciny z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně komplikovat v řadě firem vyjednávání o růstu mezd. Univerzita komentář odborníka zveřejnila na svých internetových stránkách.

"Ekonomiku výrobních firem v posledních měsících ovlivňují skutečnosti, které nemohou ovlivnit, jako je růst cen energií nebo problémy v kontejnerové přepravě. Rozhodnutí o nových mzdách tak budou odkládat na příhodnější dobu," upozornil ekonom.

Zároveň ale podle něj budou zaměstnanci i odbory argumentovat tím, že rostoucí spotřebitelské ceny a vysoké ceny energií zvyšují jejich životní náklady. Vysoká inflace také znehodnocuje jejich úspory a snižuje reálnou kupní sílu. "Nominální růst mezd ale opět navyšuje inflační očekávání prostřednictvím tzv. mzdové inflace, kdy mzdy rostou rychleji než produktivita práce," dodal Lacina. Velkou roli v růstu mezd v roce 2022 bude podle něj hrát zaměstnanost ve veřejném sektoru.

Lacina předpokládá, že kvůli růstu nemzdových nákladů, které firmy nemohou ovlivnit, bude jejich vedení velmi opatrné při vyjednávání o růstu mezd. "Firmy si nejsou jisté, jak trh bude reagovat na případné zvyšování cen v důsledku růstu nákladů. V takovém případě nejsou ochotny vyjednávat se zástupci zaměstnanců o růstu nominálních mezd a budou s vyjednáváními vyčkávat co nejdéle do doby, kdy bude jasné, zda růst inflace je pouze dočasný a Česká národní banka ho svou politikou zvyšování úrokových sazeb a dalších opatření měnové politiky zkrotí, nebo zda půjde a dlouhodobý jev," dodal Lacina.

Témata:  platy / mzdy Peníze

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.