Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Práce z domova má daňové výhody i rizika

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Práce z domova nebyla nikdy snazší a potřebnější než v současné době. S režimem home-office souvisejí některé daňové úlevy, ale nese s sebou i určité nejasnosti – zejména, pokud pracujete v nadnárodním prostředí a pro klienty z různých zemí. Jak lze díky home-office ušetřit, například prostřednictvím úlev na daních? A kterých daňových rizik je třeba se vyvarovat?

V případě OSVČ lze provádět úlevu na dani při práci z domova za podmínek, že OSVČ jedinec provádí činnost z domova pravidelně a na práci má vyhrazené a oddělené místo. Například ve Velké Británii lze odečíst od příjmů náklady na energie za pokoj či nemovitost, ve které provádíte výdělečnou činnost nebo také náklady na telefon i v případě, že zaměstnavatel požaduje, abyste pracovali z domova. Jelikož se takové náklady dají jen těžko vyčíslit, přistupuje se k odečtu v přepočtu 750 CZK za měsíc, a to však bez započtení nákladů na telefon.

Na druhou stranu je nutné brát v potaz i geografické polohu, tedy zemi, odkud práci vykonáváte. Tato skutečnost může mít vliv hned ve dvou úrovních. Tou první je časový posun. Tou druhou je potenciální dopad na zdanění práce. V Evropské unii je limit na počet dní v jedné zemi před povinností platit daně 183 dní, ale i tak některé země mohou požadovat dvojí zdanění. Seznam zemí, se kterými má Česko navázanou smlouvu, je zde.

Účetní rok 2020 tak nebude složitý jen pro zaměstnavatele, zaměstnance a OSVČ, ale především také pro účetní společnosti, které budou muset porozumět okolnostem a podmínkám, za kterých zaměstnanci práci z domova vykonávají, a zároveň také platné právní úpravě jak ji stanoví zákoník práce. To vše pro to, aby bylo možné kvalifikovaně vyčíslit náklady, které s sebou práce z domova přináší.

Témata:  Home Office (práce z domova) počítače

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy