Dnes je naposledy možné nahlásit využívání paušální daně

Dnes končí termín, do kdy mohou drobní podnikatelé oznámit finančnímu úřadu, že budou letos využívat nově zavedenou paušální daň. K ní se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, kteří jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do jednoho milionu Kč. Kvůli dnešnímu termínu mají finanční úřady prodloužené úřední hodiny do 18:00.

Daně, ilustrační fotografie

Do pátku se k dani přihlásilo 25.180 živnostníků. Ministerstvo financí původně očekávalo, že se k dani připojí až 100.000 živnostníků. Aktuálně ovšem čeká, že letos paušální daň využijí řádově desítky tisíc živnostníků.

Daň zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Pro letošní rok paušální daň činí 5469 korun za měsíc. Z toho 2976 Kč činí platba na důchodové pojištění, 2393 Kč na zdravotní pojištění a 100 korun záloha na daň. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol. Po oznámení o využití daně by si měl následně podnikatel nastavit pravidelné měsíční zálohy 5469 korun a přerušit placení záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Měsíční zálohy u paušální daně je třeba platit do 20. kalendářního dne každého měsíce. Podle přechodného ustanovení v zákoně ale platí jiná lhůta pro zálohu za leden 2021. V tomto případě je třeba lednovou zálohu zaplatit do 22. února.

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Manažerka daňového oddělení poradenské společnosti BDO Monika Lodrová upozornila, že paušální daň bude výhodná pro méně podnikatelů, než se původně očekávalo, kvůli zvýšení základní slevy na poplatníka od letošního roku. "Nicméně i tak zůstává hlavní výhodou tohoto režimu úspora administrativních nákladů," uvedla.

Podle daňového poradce ze společnosti Bredford Consulting Jana Bonaventury je paušální daň výhodná v zásadě pro ty, kteří platí ročně na daních a pojistném více než 65.000 korun. "Nejširší skupinou jsou živnostníci, kteří mají paušál 60 procent. Zde je hranice orientačně 550.000 korun. Dále ovšem záleží na tom, jaké mají odpočty," uvedl.

Témata: daně | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky