Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daň z nemovitostí 2020: Na odevzdání zbývá poslední týden

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Do konce ledna 2020 podávají daňové přiznání daňoví poplatníci, kteří nabyli nemovitost v průběhu roku 2019, samotná daň pro rok 2020 je následně splatná do konce května. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou a v následujících letech pouze při změně rozhodných podkladů pro výpočet daně.

Na rozdíl od jednorázové daně z nabytí nemovitých věcí se daň z nemovitých věcí platí každoročně. Povinen je ji hradit ten, jež je jako majitel nemovitosti evidovaný v katastru nemovitostí k prvnímu lednu daného roku. Pokud vyčíslená daň nepřesahuje 5 000 Kč, tak se platí jednorázově do konce května, jestliže je částka daně vyšší, tak je možné daň zaplatit ve dvou splátkách, první do konce května a druhou do konce listopadu. Částku daně z nemovitých věcí ovlivňuje nejenom rozloha pozemků nebo velikost bytu, ale i koeficient dle velikosti obce a místní koeficient. „Například majitelé více stejně velikých bytů v různých městech tak za každý byt platí jinou částku daně,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Jak je to u nájemního bydlení?

I v Česku stoupá z různých důvodů obliba nájemního bydlení. „V těchto případech platí daň z nemovitých věcí vždy majitel nemovitosti. Stejně tak pak každoročně zdaňuje příjem z pronájmu v rámci daňového přiznání fyzických osob. Nájemníci tedy nemají povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, ani se přímo na platbě této daně nepodílí,“ říká Martin Březina, CEO společnosti UlovDomov.cz. Dle daňových poradců pak daň z nemovitých věcí přímo neplatí ani lidé žijící v družstevním bytě, neboť majitelem zapsaným v katastru nemovitostí je družstvo.

Vyplnění čtyřstránkového modrého daňového formuláře není složité. Na první stránce se uvádí základní údaje jako je jméno, adresa, rodné číslo či příslušné územní pracoviště finančního úřadu. Druhá strana daňového přiznání je věnována dani z pozemků. Na třetí straně se uvádí konkrétní údaje k dani ze staveb a jednotek, zejména výměra podlahové plochy a příslušné koeficienty. Na čtvrté straně daňového přiznání se vypočte výsledná daňová povinnost, uvede se datum a daňové přiznání se podepíše.Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2020 musí podat i lidé, kteří se stali vlastníky nemovitosti v posledních dnech roku 2019. Pro účely daně z nemovitých věcí není přitom rozhodující, zdali šlo o koupi, darování nebo dědictví nemovitosti. Daň pro rok 2019 platil ještě původní majitel. Daň pro rok 2020 musí platit i lidé, kteří plánují během letošního roku nemovitosti prodat. Pro daňové účely je rozhodující vždy stav zapsaný v katastru nemovitostí k prvnímu lednu příslušného roku. „Za manžele, kteří mají nemovitost ve společném jmění, může daňovou povinnost splnit pouze jeden z nich, neboť se jedná o solidární daňovou povinnost,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Témata:  daň z nemovitosti bydlení

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?