Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politici si od příštího roku přilepší. Platy jim porostou o tisíce korun

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Platy poslanců, senátorů, premiéra a jeho ministrů, ale i prezidenta od příštího roku porostou. Politici mají dostat měsíčně o pět tisíc korun více. S dalšími bonusy si tak společně se základním platem mohou přijít až na 200 tisíc korun.

Poslanci v současné době berou nejméně 65 tisíc korun měsíčně. K základnímu platu ale dostávají navíc ještě desetitisíce korun jako náhrady. Přijdou si tak na pěkné peníze, o kterých si většina lidí může nechat jen zdát. Přesto se jim budou platy ještě navyšovat - a to o pět tisíc korun.

Podle ekonomů je navýšení platů politikům nezasloužené. "Zvýšení je výrazně větší než odpovídá zvýšení mezd v průměrné ekonomice. Politici mají zvýšení mezd prakticky dvojnásobné," uvedla Markéta Šichtářová.

Plat by se tak měl od příštího roku měl navýšit na 71 tisíc korun, to ale není konečná částka, poslanci dostávají další desetitisíce za vedlejší náhrady. Částka tak může vyšplhat na více než 150 000 tisíc, když poslanci plně využívají peněz například na reprezentaci - kupují si za ně oblečení nebo jdou na večeře do lepších restaurací.

"Já myslím, že to je špatně. Někteří poslanci mají díky Poslanecké sněmovně taky dobrou cestovní kancelář," kritizuje rozhodnutí ministr financí Andrej Babiš.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger si navyšování platů pochvaluje. "Je potřeba říci, že poslanecké platy klesaly v rámci předkrizového období a jsou zcela výrazně nižší než na konci tohoto desetiletí," řekl novinářům.

Plat se bude zvyšovat nejen poslancům, ale i prezidentovi (na 236 700 korun ) a premiérovi (na 191 tisíc korun).

Témata:  politici platy / mzdy mzdy

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daňové přiznání: Nejčastější chyby, které vás mohou potrápit

Chyby při vyplňování daňových přiznání mohou mít nepříjemné následky. Od zpožděného vrácení přeplatku po možná sankce. Ať už jde o administrativní pochybení, nesprávné uplatnění slev nebo zapomenuté přílohy, každý detail se počítá. V našem přehledu vám poradíme, jak se vyhnout těm nejběžnějším chybám a podat přiznání bez stresu a problémů.