IT pracovník

Ilustrační fotografie

Proč Evropa nemá žádné Googly, Facebooky, ani Alibaby? Evropské firmy a značky povážlivě ztrácejí na světovém významu

Ekonomika

Dobře je to patrné z žebříčku BrandZ nejhodnotnějších značek světa pro rok 2020, který byl zveřejněn tento týden. Hodnota značky plyne především z know-how a inovativnosti příslušné firmy a její schopnosti prosadit se na trhu. Země, jejichž firmy se na globálním trhu neprosadí jako dříve, nemohou pomýšlet na to, že si alespoň udrží dosavadní ekonomické, případně geopolitické postavení. Píše pro MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

Stanou se ze zedníků ajťáci?

Ekonomika

Také do stavebnictví naplno vstupuje digitalizace. Technologie BIM (Building Information Modeling), o které se v souvislosti s digitalizací stavebnictví mluví nejvíce, umožní nejen efektivnější přípravu i realizaci stavby, ale též bude od roku 2022 klíčová pro zpracování velkých státních zakázek. Digitalizace stavebnictví však klade velké výzvy před běžné realizační firmy. Ty se budou muset poprat jak se zaváděním nových technologií, tak s odpovídajícím vyškolením zaměstnanců.

Ilustrační fotografie

V EU bude za rok chybět milion ajťáků

Ekonomika

V Česku chybí přes 20 tisíc odborníků na výpočetní techniku. To těžce dopadá na firmy. 29 % z nich má potíže obsadit volná místa. Situace není lepší ani v zahraničí. V Evropské unii nyní schází 700 tisíc IT pracovníků a v roce 2020 podle expertů číslo dosáhne jednoho milionu.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy