V Česku chybí přes 20 tisíc odborníků na výpočetní techniku. To těžce dopadá na firmy. 29 % z nich má potíže obsadit volná místa. Situace není lepší ani v zahraničí. V Evropské unii nyní schází 700 tisíc IT pracovníků a v roce 2020 podle expertů číslo dosáhne jednoho milionu.
Poptávka po „ajťácích“ v Česku, a nejen zde, strmě roste. Jak postupuje digitalizace a automatizace tak potřeba pracovníků s IT dovednostmi roste. Jestliže za rok jich v EU bude chybět milion, v Česku půjde o 30 tisíc. Problém se neustále zhoršuje. Nemožnost obsadit volná pracovní místa a zefektivnit výrobu bude stále víc brzdit rozvoj firem a zpomalovat ekonomiku. Mnozí experti tak začínají hovořit o blížící se recesi a krizi, která bude důsledkem dlouhodobě přehřáté ekonomiky.
Poptávka láme rekordy
Hledání posily do IT týmu, zabere firmám několik týdnů či měsíců. Výsledek je přitom velmi nejistý. „Problém není jen v obsazení stávajících uvolněných pozic. Nová pracovní místa také neustále vznikají a přibývají,“ vysvětluje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, a doplňuje: „Oproti tomu počet IT odborníků ani zdaleka neroste tak závratným tempem, jak by bylo potřeba.“
To ukazují i čísla. Na počátku března firmy v Česku hledaly přes 3 500 „ajťáků“, z toho přes dva tisíce připadalo na Prahu. Mnohé z inzerátů jsou proto celoroční. O jak obrovský boom celosvětově jde, ukazují čísla z USA. Tam v loňském roce vstoupla poptávka po software developerech o neuvěřitelných 572 %. U ostatních pozic byla o sto a více procent.
Propast mezi platy v IT a ostatními odvětvími
To se odráží také na platech IT odborníků. Tento sektor patří mezi nejlukrativnější, a to nejen u nás. Zatímco v Německu je rozdíl mezi příjmem v IT a ostatních sektorech „jen“ 15 %, tak ve střední Evropě jde o 150 %. Není ani zdaleka výjimkou, že měsíční plat se zde pohybuje mezi 100 až 120 tisíci korun. Přesto je zde stále nedostatek lidí, kteří by se výpočetní technice věnovali a firmy jsou čím dál zoufalejší.
Hledání východiska
Pokud už se expert na pohovor do firem dostaví, obvykle se jim z jeho požadavků zamotá hlava. „Je to bitva o penězích, benefitech a počtu dnů home office,“ přiznává František Procházka, Technical Director ze společnosti Isobar. Právě to uchazeči nejvíce řeší. Na druhou stranu stále roste i počet těch, kteří místo pár tisíc navíc zajímá náplň práce a projekty, na nichž by pracovali.
Další vítanou alternativou, která se postupně rozmáhá i v Česku, je přímá spolupráce firem a pořadatelů rekvalifikačních kurzů. V zahraničí se jedná o velmi úspěšný model fungující několik let. „Naši partneři nejvíce oceňují to, že se mohu přímo zapojit do učebního plánu a zadávat úkoly,“ říká Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a doplňuje: „Za čtyři měsíce intenzivní výuky získají naši studenti potřebné dovednosti a znalosti, aby mohli nastoupit na pozici junior programátor. Úspěšnost máme přes 90 %.“
Právě vyškolení odborníka na klíč láká stále víc firem. Ani zdaleka nejde jen o start-upy, ale této možnosti využívají i zavedené společnosti. Ve střední Evropě touto cestou jdou třeba Raiffeisen Bank či Lufthansa. V Česku je to pak Rohlík.cz či Amaris.
TOP 5 pozic v IT, po kterých nejvíce vzrostla poptávka:
Full Stack Software Developer + 572 %Director of Community Engagement + 294 %Lead Grafic Designer + 234 %Manager Customer Succes Team + 212 %Senior Mobile Developer + 194 %
Témata: EU, počítače, IT pracovník
Související
4. října 2024 12:32
29. srpna 2024 12:45
20. srpna 2024 15:05
1. srpna 2024 12:30
30. června 2024 16:05