Bankovní poplatky

Ilustrační fotografie

Bankovní poplatky klesají. Kolik lidé ušetří?

Finance

Mezi lety 2010 až 2019 klesly čisté výnosy bank z poplatků a provizí. České banky vybraly na poplatcích o 5,5 miliard korun ročně méně. Každý Čech tak v posledních letech ušetří na poplatcích v průměru 522 korun ročně. Důvodem je tlak nízkonákladových bank, rušení nebo snižování absurdních poplatků a hromadné zavádění balíčkových účtů.

Ilustrační fotografie

Absurdity nejen u bankovních poplatků

Finance

V letošním roce končí po jedenácti letech anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek. Podle organizátorů se český trh pozitivně vyvíjí a plateb, nad kterými leckdy člověk kroutí hlavou, výrazně ubylo. S absurdními poplatky a absurditami obecně se ale klient nemusí setkat jen ve spojení s běžným bankovním účtem, narazí na ně i v investicích, stavebním spoření či v pojištění. Podívejte se na výběr několika případů, nad kterými může leckdo povytáhnout obočí.

Ilustrační fotografie

Absurdní poplatky jsou stále v kurzu

Finance

Když se před časem začalo ve velkém hovořit o různých nesmyslných poplatcích především v bankovnictví, nastala doslova revoluce. Od té doby se sice mnohé změnilo, ale i tak nalezneme v sazebnících bank stále zajímavé absurdity. Bankovnictví však není jediným oborem, kde lidé platí zbytečně navíc. Velkou kapitolou jsou také dodavatelé energií a málo se ví třeba o poskytovatelích tankovacích karet. V těchto oborech se platí například za garanci nejnižší ceny nebo za nevyužívání služby.

Ilustrační fotografie

Finance

Lidé vybrali nejabsurdnější bankovní poplatek

Jak vyplývá z exkluzivního šetření společnosti SANEP, nejabsurdnějším bankovním poplatkem je aktuálně z pohledu domácí populace „Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou“, který si z nabídky 15 poplatků zvolilo jako ten nejabsurdnější 19,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Stejně tak tomu bylo i před rokem, kdy rovněž zvítězil „Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou“, který vnímalo jako nejabsurdnější 21,1% dotázaných.

Banky ruší poplatky, bojí se konkurence. Ušetříte tisíce

Banky ruší poplatky, bojí se konkurence. Ušetříte tisíce

Finance

České banky stále častěji ruší bankovní poplatky. Od nového roku řada z nich například nabízí klientům nové hypotéky a spotřebitelské úvěry bez tak často kritizovaného poplatku za spravování úvěru. Lidé tak mohou ušetřit až tisíce korun ročně.

Češi nadávají: Banky jen hrabou. A nejabsurdnější poplatek?

Češi nadávají: Banky jen hrabou. A nejabsurdnější poplatek?

Finance

Jak vyplývá z exkluzivního šetření společnosti SANEP, nejabsurdnějším bankovním poplatkem je z pohledu domácí populace „Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou“, který si z nabídky 15 poplatků zvolilo jako ten nejabsurdnější 21,1% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Druhým nejabsurdnějším poplatkem je pak dle názoru 10,7% dotázaných „Poplatek za vedení účtu k hypotečnímu, spotřebitelskému úvěru nebo úvěru u stavebního spoření“.

Poplatky:

Poplatky: "Vysává" vás vaše banka? Podívejte se

Finance

Na českém bankovním trhu se během prvního letošního pololetí prokázal pokračující trend snižování čistých výnosů bank z poplatků a provizí. Celkem na nich banky od svých klientů za sledovaných šest měsíců vybraly 18,2 miliardy korun čistého. To je proti stejnému období loňského roku o 400 milionů méně.

Chcete od banky zpátky peníze za poplatky?

Finance

Chcete od banky zpátky peníze za poplatky?

V boji o vracení bankovních poplatků začíná přituhovat. Své peníze chce zpátky už téměř 40 tisíc Čechů. A portály, které s vymáháním poplatků pomáhají, se spojily, aby se zvětšila šance na úspěch.

Zatočte s bankovními poplatky. Ušetříte tisíce!

Zatočte s bankovními poplatky. Ušetříte tisíce!

Ekonomika

Poplatek za vedení úvěrového účtu, ať už jsou to hypotéky či o spotřebitelské úvěry, je podle soudů proti zájmům klienta. V Německu již před dvěma lety vybídl soud banky, aby bankovní poplatky přestaly svým klientům účtovat.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy