Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé v nouzi získali v projektech Housing First dosud 375 bytů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidé v nouzi získali díky projektům Housing First neboli bydlení především dosud 375 bytů v 18 městech. Organizace v celkem 16 městech využily na zajištění bydlení s podporou sociálních pracovníků evropské peníze. ČTK o tom dnes informovala Platforma pro sociální bydlení.

Program Housing First se zaměřuje na lidi bez domova. Získají díky němu běžné bydlení a pomoc podle svých potřeb. V Česku se přístup testoval v roce 2017 v Brně. Po roce si nájemní smlouvu udrželo 96 procent těchto domácností. Výsledky ukázaly, že se děti vrátily do rodin, zlepšil se zdravotní stav rodičů i potomků, dospělí si našli práci a uspořily se veřejné peníze.

"Housing First je jako přístup funkční a rychle se v Česku stává mainstreamem. Zapojují se i města s vysokou mírou bytové nouze v nejchudších regionech a velké neziskové organizace," uvedl ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Bez dotací EU přístup Housing First využily Brno, Liberec, Otrokovice a Praha. Na projektech v těchto městech pracovalo 11 organizací. Zatím takto obsadily 219 bytů. V celkem 16 městech podpořilo program z evropských peněz ministerstvo práce. O peníze se mohli zájemci hlásit v roce 2018. Nyní se pokračuje 13 projektů, a to třeba v Ústí nad Labem, Karviné, Havířově a Orlové, Jeseníku, Mostu, Ostravě, Plzni či Brně. Celkem lidé v nouzi získali 156 bytů z plánovaných 215. Podle platformy je většina projektů zhruba v polovině.

V Praze lidem s využitím přístupu Housing First pomáhají podle platformy třeba organizace Naděje, Armáda spásy či Člověk v tísni. Zatím se podařilo zajistit 129 bytů pro osoby bez přístřeší, rodiny z ubytoven, matky samoživitelky či seniory.

"Klienty podporujeme, aby si vytvořili vlastní domov, a jsme s nimi na jejich cestě k zotavení. Zaměřujeme se na snižování osamělosti a podporu jejich přání - to může být cokoliv od nových zubů až po nalezení práce. Celkem 98 procent domácností si po roce zvládlo bydlení udržet," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona Jan Desenský z Armády spásy. Tým organizace zatím pomáhá s bydlením 33 domácnostem. Letos se chystá otestovat nové metody a zapojit odborníka na duševní zdraví, terapeuta, pracovního terapeuta a psychiatrickou sestru.

Systém sociálního bydlení v Česku neexistuje. Vláda Andreje Babiše (ANO) v programovém prohlášení sice slíbila zákon o sociálním bydlení, pár týdnů po získání důvěry od něj ale upustila. Nahradila ho programem Výstavba s dotacemi a úvěry. V roce 2019 v něm byla pro obce miliarda korun. Předloni od května do konce prosince dorazilo podle zprávy o plnění koncepce bydlení celkem 18 žádostí za 173,8 milionu korun, tři žádosti pak radnice stáhly.

Témata:  byty

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 12:26

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

ČNB snížila úrokovou sazbu na 3,5 procenta

Česká národní banka dál uvolňuje měnovou politiku. Základní úroková sazba klesla na 3,5 procenta, přestože rostou globální nejistoty. Podle ekonomky Jany Steckerové ČNB volí obezřetný přístup a další snížení může přijít už v srpnu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.