Důchodcům hrozí nebezpečí, které si neuvědomují. Experti bijí na poplach

Mohlo by se zdát, že extrémní vedra jsou pro seniory to nejhorší, co je může z hlediska počasí potkat. Podle vědců to ale není tak úplně pravda. Rizikovější je pro ně zima, především díky změnám tlaku.

Ilustrační fotografie
reklama

V zimě čeká na seniory řada nástrah. Namrzlé chodníky mohou být nebezpečné i pro zdravé mladé lidi, natožpak pro seniory se sníženou pohyblivostí. Rizikem může být také led padající ze střech, před kterým nedokáží tak pohotově zareagovat a uskočit, jako mladší lidé.

Vědci z Francie ale odhalili i další riziko, které s sebou studené počasí přináší. Tím je kolísání krevního tlaku. Zatímco v létě roste téměř o čtvrtinu, v zimě se zvyšuje dokonce o 33 procent.

Podle vědců z institutu National de la Sante et de la Recherche Medicale v Paříži je to dáno tím, že senioři jsou na změnu tlaku spojenou se změnami teploty citlivější, než mladší lidé. Proč přesně ale jejich krevní tlak stoupá zatím odborníci neví.

Nejvíce jsou ohroženi lidé starší 80 let. Návod, jak se přirozenou cestou těmto změnám vyhnout, ale zatím neexistuje a nepomůže ani to, když si doma sebevíc zatopí. Tedy alespoň ti, co mohou.

Mezi seniory je totiž velké procento těch, kteří na dostatečné vytápění nemají peníze. Náklad na bydlení tvoří zhruba 30 procent jejich příjmů a podle Českého statistického úřadu je pro zhruba třetinu z nich náklad za bydlení velmi nákladnou položkou.

Zhruba deset procent seniorů tak nemá ani dostatečně vytopený byt, což se rovněž projevuje na jejich zdravotním stavu. Velmi často jde o případy, kdy žijí senioři sami a minimálním počtem návštěv ze strany rodiny. To je podle odborníků další z aspektů, díky kterému senioři v zimě trpí víc, než v jiném ročním období. 

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky