Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Regulace hypoték: v Praze už na ni každý nedosáhne. Vydělávat na tom budou pronajímatelé

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle nového doporučení ČNB by banky neměly poskytnout žadateli úvěr přesahující devítinásobek jeho ročního příjmu. Někteří žadatelé tak na hypotéku nedosáhnou.

Cena nového bytu v Praze se za poslední dva roky zvýšila o více než třicet procent. Podle Deloitte Develop Indexu z ledna 2018 je průměrná nabídková cena nových bytů 95 800 korun za metr čtvereční, což u průměrného bytu o rozloze 80 metrů čtverečních představuje částku přes 7,6 milionu korun. Cenu bytů výrazně zvedá převis poptávky nad nabídkou a možnost ještě získat hypotéku, než budou od října zavedena nová pravidla pro její poskytování. Dostatek bytů na trhu není a v nejbližších letech nebude.

Neúspěšní žadatelé o hypotéku z trhu nezmizí a musí nějak řešit svoji potřebu bydlet. Takže rozšíří řady lidí, kteří žijí v nájemní nemovitosti. Zvýší tak poptávku a tím i cenu nájemného. To je dobrá zpráva pro majitele nemovitostí, kteří je pronajímají. Navíc populární nástroje na krátkodobý pronájem, jako je Airbnb nebo Booking.com, umožňují pronajímat nemovitost za ceny obvyklé ve světových metropolích, což generuje vysoké zisky. Jen podle údajů společnosti Airbnb majitelé 11,5 tisíce nabízených nemovitostí v Praze utržili v roce 2017 přes 8,3 miliardy korun.

„Ten, kdo koupí byt, má i dnes jistotu, že se mu jeho peníze uloží a zhodnotí v řádu procent,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group v České republice.

Témata:  hypotéky Česká národní banka (ČNB) nájemné

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?