Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nájem bytu na dobu určitou. Víte, kdy jej lze ukončit předčasně?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Smlouva o nájmu bytu na dobu určitou může být výhodná jak pro pronajímatele, tak pro nájemce. V průběhu nájmu však může nastat situace, kdy nájemce nebo pronajímatel chce nájem bytu ukončit před uplynutím sjednané doby. Za jakých podmínek je to možné? Věděli jste, že jedním ze zákonných důvodů je i „podstatná změna okolností“ v životě nájemce?

Nájem na dobu určitou často pronajímatel sjednává s nájemcem proto, aby si ho nejprve vyzkoušel. Jestliže se nájemce osvědčí, nabídne mu smlouvu na dobu neurčitou. Jindy pronajímatel nájem každoročně prodlužuje na určitou dobu, aby nemusel nájemce z bytu vypovídat. „Nájemce je totiž jako slabší strana zákonem chráněn. Vypovědět nájemce z bytu může pronajímatel pouze z důvodů uvedených v zákoně,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Při sjednání nájmu na dobu určitou se předpokládá, že skončí uplynutím doby uvedené ve smlouvě. Pronajímatel a nájemce se ale mohou kdykoliv dohodnout, že nájem ukončí dříve. „Jestliže je možnost předčasně ukončit nájem bytu na dobu určitou sjednána přímo v nájemní smlouvě, je třeba si dát pozor, aby nebylo toto ustanovení výhodné jen pro pronajímatele. Například pokud je ve smlouvě uvedeno, že pronajímatel může nájem vypovědět kdykoliv bez uvedení důvodu s tříměsíční výpovědní dobou, měl by mít stejné právo i nájemce,“ upozorňuje Zelený a dodává: „Pokud smlouva přiznává toto právo jen pronajímateli, mohl by se nájemce u soudu úspěšně výpovědi bránit.“

Nájem na dobu určitou lze vypovědět ze stejných zákonných důvodů jako nájem na dobu neurčitou, typicky se jedná o porušování povinností vyplývajících z nájmu, o zánik bytu nebo o případy, kdy nájemce byt poškozuje. Vedle těchto zákonných důvodů pak existuje ještě další, který platí pouze pro výpověď z nájmu bytu na dobu určitou. Jedná se o situaci, kdy se okolnosti změní po uzavření smlouvy do takové míry, že nelze po nájemci rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. „V praxi se jedná například o podstatnou změnu místa zaměstnání, nebo o změnu sociální situace nájemce, a to jak k horšímu, tak k lepšímu,“ upřesňuje Zelený.

Kvůli podstatné změně okolností může nájem ukončit dle zákona pouze nájemce. Smluvně je však možné takové právo přiznat i pronajímateli v nájemní smlouvě nebo v dodatku k ní. Výpovědní doba je podle zákona tříměsíční, lze ji však dohodou zkrátit či prodloužit. Ve výpovědi musí být popsáno, o jakou konkrétní podstatnou změnu okolností se jedná.

Témata:  bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

16. listopadu 2024 11:56

Eurojackpot způsobil radost na Slovensku. Vyherce byl blízko miliardám, získal „alespoň“ miliony

V úterním losování Eurojackpotu se blížil k historickému rekordnímu jackpotu. Neznámý slovenský hráč uhodl všechna hlavní čísla, ale jedno dodatkové mu uniklo. Místo obří výhry 2,5 miliardy korun si tak odnáší „pouze“ 22 milionů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.